Jednička na trhu s generiky Teva kupuje konkurenční Allergan | E15.cz

Jednička na trhu s generiky Teva kupuje konkurenční Allergan

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries koupí za 40,5 miliardy dolarů (988,6 miliardy korun) výrobu generických léků firmy Allergan. Teva současně oznámila, že ruší plány na převzetí farmaceutické společnosti Mylan, která nabídku Tevy na převzetí už delší dobu odmítá. Teva zároveň s akvizicí oznámila výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.

Akvizice je největším převzetím, jaké kdy uskutečnila izraelská společnost. Dohoda spojuje největšího světového výrobce generických léků, což jsou kopie přípravků, kterým vypršela patentová ochrana, s jeho třetím největším konkurentem. Teva se přitom díky spojení dostane mezi desítku největších farmaceutických firem světa. Analytici krok Tevy vítají, podle nich má koupě divize Allerganu mnohem větší smysl, než předchozí snaha o převzetí Mylanu.

Teva podle dohody vyplatí 33,75 miliardy dolarů v hotovosti a zbytek v akciích. Allergan tak bude mít v Tevě desetiprocentní podíl. Transakci schválily správní rady obou firem a měla by být dokončena v prvním čtvrtletí 2016. Tržby nově vzniklé firmy mají příští rok činit 26 miliard dolarů a zisk před zdaněním, úroky a odpisy 9,5 miliardy dolarů.

Teva akvizicí výrazně posílí na trhu a bude moci snížit náklady, což by jí mělo pomoci vyrovnat se s konkurencí, která se objeví po vypršení platnosti patentů na některé její značkové léky. Teva očekává, že příští rok přispěje akvizice k jejímu zisku před zdaněním a odpisy částkou 2,7 miliardami dolarů a díky akvizici se jí podaří snížit roční náklady asi o 1,4 miliardy dolarů.

Zisk na akcii Tevy vzrostl

Teva také uvedla, že její zisk na akcii ve druhém čtvrtletí vzrostl o 15 procent na 1,43 dolaru. Příjmy ale o dvě procenta klesly a dosáhly 4,97 miliardy dolarů. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů a prodeje závodů v USA naopak o šest procent vzrostly.

Teva je podle tržeb největším světovým výrobcem generických léků. Téměř polovina jejích tržeb, které loni činily 20,3 miliardy dolarů, pochází právě z prodeje těchto přípravků. Vyrábí i značkové léky, například na nemoci centrální nervové soustavy, respirační onemocnění či rakovinu a léky na předpis. Jejím nejprodávanějším přípravkem je lék na roztroušenou sklerózu Copaxone. Teva působí i v České republice, kde patří mezi pět největších farmaceutických firem.

Společnost Allergan je známá hlavně výrobou botoxu, zaměřuje se na produkty pro dermatologické ošetření, estetickou medicínu, péči o oči a kardiovaskulární onemocnění.

Tržby firmy loni činily 13,1 miliardy dolarů, přičemž generické léky měly na celkových příjmech zhruba třetinový podíl. Allergan se loni v listopadu dohodl na svém převzetí za 66 miliard dolarů s farmaceutickou firmou Actavis a sloučená společnost pak přijala název Allergan.

Zpráva je další z řady převzetí v sektoru zdravotní péče. Podle údajů společnosti Thomson Reuters byly od počátku letošního roku v tomto sektoru uzavřeny dohody o fúzích a akvizicích v hodnotě více než 250 miliard dolarů (více než 6,1 bilionu korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah