Kdo vlastní největší solární elektrárny? ČEZ i skrytí vlastníci | E15.cz

Kdo vlastní největší solární elektrárny? ČEZ i skrytí vlastníci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Oliver Weckbrodt

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší solární park v Česku provozuje energetická společnost ČEZ u Ralska, kde má čtyři elektrárny o instalovaném výkonu 38,3 megawattu. Energetickému gigantovi, jehož většinovým vlastníkem je stát, patří ještě další tři solární elektrárny z desítky největších fotovoltaických provozů v zemi. U pěti z 20 nejvýkonnějších solárních elektráren není možné dohledat majitele, stojí za nimi totiž firmy s akciemi na majitele. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu a z obchodního rejstříku.

Neznámí majitelé jsou například u druhé největší fotovoltaické instalace v zemi, elektrárny Nová Ves-Vepřek na Mělnicku, která má instalovaný výkon 35,1 megawattu. Tu provozuje firma Fve Czech Novum, jejímž většinovým vlastníkem je společnost Decci a.s. s akciemi na majitele.

Nejasní jsou vlastníci také u deváté největší fotovoltaické elektrárny u Uherského Brodu. Zařízení patří společnosti Divalia, která je podle obchodního rejstříku vlastněná firmou Milplace s akciemi na majitele. Podobná situace je u desátého největšího solárního parku, komplexu dvou elektráren v Chrudichromech na Blanensku. Komplex společně provozují firmy Photon Park a Photon Forest, za kterými stojí společnosti Porubovka a.s. a Depohyl a.s. Obě akciové společnosti mají akcie na majitele.

Skrytou vlastnickou strukturu má i společnost Spl a.s., která provozuje desetimegawattovou solární elektrárnu u obce Letkov na Plzeňsku. Stejně je na tom společnost EnergoHelis a.s., která vlastní solární park u Oslavan na Brněnsku o instalovaném výkonu osm megawattů.

Složitější je vlastnická struktura solárního komplexu Brno - Tuřany, který spojuje celkem tři elektrárny o souhrnném instalovaném výkonu 21,2 megawattu. Vlastníkem komplexu je společnost Brno Solar Park a.s., ve které drží 40 procent Letiště Brno. Poloviční podíl ve společnosti ale dohromady drží firmy SE - Solar II a.s. a Proxy - Finance a.s., které obě mají akcie na majitele.

Do české fotovoltaiky investovali i Němci či Norové

Za třemi z 20 největších fotovoltaických parků v ČR stojí zahraniční vlastníci. Solární elektrárnu u Stříbra na Tachovsku provozuje firma Solar Stříbro s.r.o. s německými majiteli. Elektrárnu u obce Líně na Plzeňsku provozuje firma Signo Solar PP01 s.r.o., za kterou stojí společnosti z Norska a Německa. Komplex u Tuchlovic na Kladensku patří společnosti Fve Tuchlovice s.r.o. Za ní stojí firma Škoda Investment a.s., kterou vlastní nizozemská společnost Appian Machinery (Netherlands) B.V.

Elektřinu ze solárních elektráren musejí distribuční společnosti vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se projevuje v konečných cenách spotřebitelům. V letošním roce platí odběratelé v ceně každé megawatthodiny elektřiny 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun.

ERÚ minulý týden oznámil, že někteří jeho pracovníci v letech 2005 až 2011 zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny a že kvůli vyšším cenám vznikly miliardové škody. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) čeští daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatně nastavenému systému podpory fotovoltaiky až bilion korun.

Největší solární komplexy v Česku:

Největší solární komplexy v Česku Autor: ERU, justice.cz
Zdroj: ERÚ, justice.cz

Jiří Hanzlíček: Vina za fotovoltaický průšvih leží hlavně na politicích

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah