Aktualizováno
Kolik se postaví jaderných bloků? Vláda rozhodne do konce srpna, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce II

Premiér Petr Fiala na konferenci Česko na křižovatce II Zdroj: ČTK / Šulová Kateřina

Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět na základě současného tendru na jejich budování. Na konferenci Česko na křižovatce II to řekl premiér Petr Fiala (ODS). V současném tendru podaly francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP nabídky na jeden až čtyři bloky. Později premiér doplnil, že rozhodnutí o dodavateli může padnout už v červenci, jak vláda dříve uváděla.

Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky v tendru podaly obě firmy na konci dubna, nyní je posuzuje energetická společnost ČEZ. Ta nyní potvrdila, že v pátek předá nabídky i s vlastním doporučením vládě.

Fiala označil jaderný tendr za projekt století. Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby. Vláda ale zároveň vyzvala uchazeče o zakázku o podání závazných nabídek až na čtyři bloky, což by podle kabinetu mohlo přinést úspory až 25 procent. „Aktuálně vyhodnocujeme, zda tendr rozšířit i na další bloky, kolik jich budeme stavět. Jasno budeme mít do konce srpna,“ řekl premiér.

Zástupce minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr na sociální síti X nastíněný harmonogram kritizoval. „Takže vláda rozhodne o vítězi a ještě nebude vědět kolik bloků? Tohle je komedie,“ napsal.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj na konferenci apeloval na vládu, aby v tendru zajistila vysoké zapojení českých firem do dodavatelských řetězců společnosti, která nakonec bude jaderné bloky stavět. Podle něj je to jedinečná šance, jak umožnit českým firmám podílet se na jaderných projektech po celém světě.

Fiala řekl, že kabinet na zapojení českých firem myslí. Česko má podle něj jadernou tradici i dostatečné know-how, které je třeba využít. Kromě tendru na výstavbu velkých bloků usiluje vláda podle premiéra i o to, aby se české společnosti podílely na vývoji malých modulárních reaktorů.

V energetice je podle Fialy také střednědobý problém s ukončením využívání uhlí. „Je jedno, kdo si o tom co myslí, důležitá jsou čísla. Těžba se postupně přestává vyplácet prakticky ve všech lokalitách,“ řekl.

Výkon současných uhelných elektráren by proto měly nahradit paroplynové. Jejich výstavbu by měla urychlit novela energetického zákona, ministerstvo průmyslu a obchodu ji podle Fialy představí v nejbližších týdnech. „Musí na tom pracovat rychle, abychom se zas nedostali do energetické závislosti na někom,“ řekl premiér.

Hasiči nacvičovali záchranu zraněného z plošiny uvnitř chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany

Video placeholde
Hasiči nacvičovali záchranu zraněného z plošiny uvnitř chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany. • HZS Královéhradeckého kraje

Podle Rafaje je rychlé rozhodnutí v jaderném tendru i o zrychlení výstavby paroplynových elektráren nutné. „Když vláda rozhodnutí neučiní, nemůže zajistit dobré podmínky pro podnikatele, kteří v současnosti platí jedny z nejvyšších cen energií, a to protože se v minulosti neučinila rozhodnutí včas,“ uvedl.