Komárkova MND kupuje dva zásobníky plynu v Německu | E15.cz

Komárkova MND kupuje dva zásobníky plynu v Německu

Karel Komárek
Karel Komárek
• 
ZDROJ: KKCG

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost MND Gas Storage ze skupiny MND Group kupuje dva podzemní zásobníky plynu v Německu. Informovala o tom mluvčí MND Dana Dvořáková. MND patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Zásobníky o celkové kapacitě 200 milionů metrů krychlových koupila firma od německé společnosti Uniper Energy Storage. Hodnotu transakce Dvořáková nesdělila.

Smlouva vstoupila v platnost 1. dubna 2016 a na jejím základě do vlastnictví společnosti MND Gas Storage Germany přecházejí zásobníky plynu v Hähnleinu a Stockstadtu,“ uvedla dnes Dvořáková. „Díky těmto zásobníkům budeme schopni poskytovat zásobníkovou flexibilitu německému trhu se zemním plynem,“ dodal předseda představenstva MND Gas Storage Karel Luner.

Pro Česko se plyn uskladňuje v osmi podzemních zásobnících, které stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Ta se pohybuje kolem osmi miliard metrů krychlových. Většinu z nich provozuje konkurenční RWE Gas Storage. Celková kapacita zásobníků RWE v ČR činí podle Českého plynárenského svazu zhruba 2,7 miliardy metrů krychlových.

Akvizice rozšiřuje skladovací kapacitu skupiny MND

Dvořáková upozornila, že skladovací kapacita MND Gas Storage vzroste mj. právě uskutečněným nákupem. „Akvizice v Německu dále rozšiřuje skladovací kapacitu skupiny MND, která spolu s kapacitou zásobníku Uhřice a v současné době nově budovaným zásobníkem Dambořice dosáhne výše téměř jedné miliardy metrů krychlových,“ dodala.

Stoprocentním vlastníkem akcií MND je nizozemská společnost MND Group N. V., v Česku má MND dceřiné společnosti MND Drilling&Services, MND Gas Storage a MND Energy Trading. Včetně dceřiných společností MND předloni utržila zhruba 21 miliard korun. Na rychlém nárůstu tržeb se podílel nejvíce obchod s plynem. Na přelomu let 2013 a 2014 firma vstoupila také na trh s elektřinou. Zaměstnává přes 900 lidí.

Německá společnost Uniper začala fungovat na začátku letošního roku. Byla vytvořena za cílem oddělení aktiv společnosti E.ON týkajících se fosilních paliv do samostatné společnosti. Mezi fosilní paliva patří kromě plynu například také uhlí nebo ropa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah