Komárkova MND otevřela nový zásobník plynu za miliardu | E15.cz

Komárkova MND otevřela nový zásobník plynu za miliardu

Zásobník plynu firmy MND
Zásobník plynu firmy MND
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Moravské naftové doly dnes v Uhřicích na Hodonínsku otevřely nový podzemní zásobník plynu s kapacitou 100 milionů metrů krychlových. Jeho stavba stála téměř jednu miliardu korun. Firma jej vybudovala za dva roky. Ve stejné lokalitě má ještě zásobník pro 180 milionů metrů krychlových. Do skladování plynu investuje i konkurence.

Nový zásobník je součástí plynárenské soustavy, využívat jej budou obchodníci se zemním plynem. Systém zásobníku dokáže přejít z režimu vtláčení do režimu plného odběru za méně než šest hodin. Bude sloužit k vyrovnávání sezonních změn ve spotřebě plynu a k zajišťování bezpečnosti soustavy v případě výpadků dodávek.

„Devadesát procent kapacit zásobníku máme nasmlouvanou až do roku 2017,“ uvedl ředitel MND Gas Storage Karel Luner. Podle něj budou kapacitu zásobníku využívat společnosti SSP CZ, ČEZ nebo E.On.

Stavbu nového zásobníku vítá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Zpřístupnění nových kapacit je zcela jistě pozitivní zprávou pro hospodářskou soutěž v tomto průmyslovém sektoru,“ řekl dnes předseda úřadu Petr Rafaj.

MND plánují další investice. Například výstavbu obřího skladu plynu v Dambořicích na Hodonínsku. Po vyřízení všech potřebných dokumentů by se mělo začít stavět příští rok, zásobník by měl být dokončen v roce 2017.

„Dnešní objem zásobníků na území ČR je přes 30 procent roční spotřeby. Máme za cíl se dostat někam nad 40 procent,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Česká skupina MND se zaměřuje na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činnost a také na skladování a obchodování s plynem. Jejím jediným akcionářem je KKCG Oil & Gas, jejíž aktiva přesahují 25 miliard korun a kterou vlastní Komárkova finanční a investiční skupina KKCG.

Do zásobníků plynu investuje i konkurenční skupina RWE. Letos v květnu uvedla do provozu novou část zásobníku zemního plynu v Třanovicích na Frýdecko-Místecku. Na investici 2,2 miliardy korun se podílela i Evropská unie. České firmy výstavbou nových zásobníků plynu reagují na možné přerušení dodávek plynu z Ruska. Další zásobníky na Břeclavsku a v Rožné na Žďársku chystají společnosti Česká naftařská a GSCeP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah