Křetínského EP Energy se chystá pohltit pražskou Optimum Energy | E15.cz

Křetínského EP Energy se chystá pohltit pražskou Optimum Energy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Společnost EP Energy Trading podnikatele Daniela Křetínského, která dodává odběratelům elektřinu a plyn, se chystá koupit malou firmu Optimum Energy se stejným zaměřením. Fúzí se od tohoto týdne zabývá ve zjednodušeném řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Křetínského firma je energetický kolos a je největším dodavatelem tepla v zemi a současně druhým největším domácím výrobcem elektřiny.

Vedle českého trhu dosud působil na Slovensku a v Německu. Firma spravuje energetické aktivity Energetického a průmyslového holdingu (EPH), kterou Křetínský vlastní spolu s podnikatelem Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.

Půlmiliardové tržby

Před měsícem EP Energy koupila od francouzské firmy EdF podíl 95,6 procenta v maďarských teplárnách Budapesti Erömü, které sdružují tři plynové elektrárny a dodávají 60 procent spotřeby tepla maďarské metropole.

Loni společnost zvýšila ukazatel EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů) o 19,5 procenta na 455 milionů eur (asi 12,3 miliardy korun). Tržby vzrostly meziročně o 28,3 procenta na 2,4 miliardy eur (asi 65 miliard korun).

Pražská Optimum Energy měla loni tržby 445 milionů korun a zisk 16 milionů, o rok dříve měla tržby 600 milionů. Podle výroční zprávy měla loni devět zaměstnanců. Na kapitálu se stoprocentně podílela společnost registrovaná na Kypru. Optimum Energy také ovládala dceřinou společnost Dobrá energie taktéž se zaměřením na dodávky energií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.