Křetínského EPH kupuje v Británii druhou elektrárnu, bude na biomasu | E15.cz

Křetínského EPH kupuje v Británii druhou elektrárnu, bude na biomasu

Uhelná elektrárna Lynemouth
Uhelná elektrárna Lynemouth
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: Fintan264 via Wikipedia

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá energetická společnost RWE včera oznámila, že rozhodla o prodeji své elektrárny Lynemouth českému Energetickému průmyslovému holdingu (EPH). Ten už v zemi vlastní uhelnou elektrárnu Eggborough, která dodává čtyři procenta do britské energetické sítě.

„EPH tak potvrzuje svůj dlouhodobý zájem o britský trh. Zároveň robustně posilujeme v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ říká Daniel Křetínský, předseda představenstva EPH.

Produkce energie se v uhelné elektrárně Lynemouth zastavila v prosinci kvůli státní regulaci. Zároveň ale Evropská komise přislíbila finančně podpořit její přeměnu na spalování dřevěných palet. Úpravy by měly trvat zhruba rok a půl. Kapacita provozu je 420 megawattů.

Po přestavbě na biomasu bude elektrárna vyrábět zhruba 2,3 TWh nízkouhlíkové elektřiny ročně, což je pro představu spotřeba zhruba 700 tisíc britských domácností. Podle britského zastoupení EPH by se o investici mělo rozhodnout v únoru nebo březnu. Podle původních záměrů měla společnost RWE projekt přeměny elektrárny dokončit už na konci roku 2015.

Poloha elektrárny Lynemouth

EPH už vlastní ve Velké Británii uhelnou elektrárnu Eggborough. Loni na podzim se ovšem objevily zprávy, podle kterých uvažuje o jejím uzavření v březnu 2016. Později se objevila možnost její konverze na biomasu, britský zástupce EPH Neil O´Hara listu Telegraph nastínil její možné zapojení do britské sítě jako záložního zdroje pro příští zimu.

Uhelná energetika každopádně nemá v Británii na růžích ustláno. V listopadu britský ministr pro energetiku Amber Rudd oznámil plán na uzavření uhelných elektráren do roku 2025. Výjimkou by měly být ty, které budou schopné zachycovat a ukládat oxid uhličitý. Tato technologie ovšem zatím není příliš rozvinutá a ve světě ji provozuje pouze elektrárna Boundary Dam v Kanadě.

EPH je v České republice největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví. Kromě toho působí i v Německu, Itálii a Polsku. Křetínský a Tkáč společně drží zhruba dvě třetiny akcií EPH. Zbytek akcií vlastní skupina J&T.

EPH patří k největším energetickým firmám ČR, expanduje v Evropě
Vizitka Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který se s německou energetickou skupinou RWE dohodl, že od ní odkoupí uhelnou elektrárnu v britském Lynemouth:
EPH vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, firmy J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu.

Holding zahrnuje více než 40 podniků v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a Itálii, působících v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla. EPH se svou činnost snaží rozšiřovat, v poslední době je aktivní v pořizování nových akvizic.

Firma projevuje zájem o německé aktivity švédské společnosti Vattenfall (při koupi chce spolupracovat s PPF), předloni na podzim se EPH dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough u Leedsu. Loni v září holding oznámil, že zahájil přípravu na možné ukončení provozu této elektrárny kvůli pokračujícímu poklesu cen elektřiny a vysoké uhlíkové daně.

Začátkem loňského roku EPH avizoval nákup šesti plynových a jedné tepelné elektrárny v Itálii. Tyto energetické zdroje mají celkový instalovaný výkon 4500 MW, což je více než výkon tuzemských jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady.

Společnost EP Energy, spravující energetické aktivity EPH, také loni koncem června oznámila, že koupila od francouzské firmy EdF podíl 95,6 procenta v maďarských teplárnách Budapesti Erömü.

V prosinci EPH podepsal dohodu o koupi zhruba dvoutřetinového podílu italské společnosti Enel ve společnosti Slovenské elektrárne (SE) je dalším pokračováním expanze EPH na Slovensku. Již dříve holding na Slovensku koupil podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu, ve Stredoslovenské energetice či firmě NAFTA, která uskladňuje plyn a těží ropu.

Holding je podle svých vlastních údajů klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do EU, největším dodavatelem tepla v ČR, druhým největším českým výrobcem elektřiny (po společnosti ČEZ) a třetí největší těžební společností v Německu.

V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy, producenta tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage.

V Německu pak společnost EPH vlastní těžební společnost Mibrag a firmu HSR, jež provozuje hnědouhelnou elektrárnu Buschhaus a povrchový důl Schöningen. V Polsku EPH ovládá společnost PG SILESIA, provozující černouhelný důl.

EPH předloni meziročně vzrostly tržby o 15 procent na 3,665 miliardy eur (více než 100 miliard korun). Provozní zisk se zvýšil o 200 milionů eur na 1,394 miliardy eur (38,4 miliardy Kč). Výše aktiv EPH meziročně klesla kvůli prodeji podílu ve slovenském obchodníkovi s plynem SPP z 12,4 miliardy eur v roce 2013 na 10,3 miliardy.

V prvním pololetí 2015 vzrostl EPH provozní zisk meziročně o 21,8 procenta na 832 milionů eur (22,5 miliardy korun). Na výsledku se z velké části podílela vznikající dceřiná firma EP Infrastructure (EPIF), pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě.

Podniky holdingu zaměstnávají více než 12 tisíc lidí.

Akcionáři EPH jsou Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drží dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Podíl v holdingu měl dříve také Kellner, předloni ho ale spolumajitelům prodal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah