Miliardář Krsek dokončil první větrnou farmu ve Finsku | e15.cz

Krsek ve Finsku postavil větrnou farmu. Chystá čtyři další, i když bez dotací

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finská firma Winda Power miliardáře Tomáše Krska úspěšně završila projekt své první větrné farmy. Dvacet kilometrů od města Oulu postavila čtyři větrníky o celkovém zhruba dvacetimegawattovém výkonu. Dodávat elektřinu do sítě začnou osmého listopadu. Informaci deníku E15 potvrdil Robert Doucha, manažer fondu Green Horizon Renewables, který firmu Winda Power ze tří čtvrtin vlastní. 

Farma bude zásobovat elektřinou přibližně sedm tisíc domácností. Celkově vyšla na zhruba půl miliardy korun. Návratnost investice je ale podle Douchy zajištěná, protože Winda Power na provoz elektrárny získala prostřednictvím státní aukce provozní podporu na dvanáct let. „Vysoutěžili jsme podporu až čtyři eura za megawatthodinu ve formě doplatku v případě propadu ceny energie, což je nejvíce ze všech zúčastněných,“ uvedl Doucha.

V praxi to znamená, že pokud tržní cena spadne pod třicet eur za megawatthodinu, dostane firma k tržní ceně čtyři eura. Pokud naopak cena přesáhne 34 eur za megawatthodinu, žádnou podporu nezíská. Nová větrná farma bude zásobovat zelenou elektřinou na sedm tisíc domácností. 

Winda Power chystá v severské zemi čtyři další projekty o celkovém instalovaném výkonu 200 megawattů. Získala na ně veškerá povolení a právě pořádá výběrová řízení na dodavatele turbín a infrastruktury. Stavba má začít příští rok a v následujícím roce už mají farmy vyrábět elektřinu.

Pro chystané projekty už ale Winda Power nezíská státní podporu, Finsko neplánuje nové aukce. Podnik tak bude elektřinu z nových farem prodávat čistě na tržních principech prostřednictvím energetické burzy. 

„Trend posledních let ukazuje, že nově vznikající projekty obnovitelných zdrojů už dokáží být životaschopné i na tržní bázi bez jakýchkoliv státních pobídek. Větrné elektrárny jsou navíc v současnosti suverénně nejlevnější nový zdroj elektrické energie, jaký se dá ve Finsku postavit,“ řekl k tomu Doucha s tím, že připravované projekty vyjdou v souhrnu na zhruba 200 milionů eur, v přepočtu kolem 5,5 miliardy korun.

GHR plánuje stavět větrné parky i v dalších zemích Evropy, zůstat chce ale v její severní části. Konkrétnější plány ale zatím nechce sdělovat.

Finsko je mezi zeměmi Evropské unie považováno za jednoho z lídrů v oblasti obnovitelné energetiky. Už loni tam pocházelo zhruba 40 procent spotřebované elektřiny z obnovitelných zdrojů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah