Letadlo, které nemělo vzniknout: První Airbus A350 míří do provozu | e15.cz

Letadlo, které nemělo vzniknout: První Airbus A350 míří do provozu

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před deseti lety prohlásil šéf aerolinek Qatar Airways, že Airbus se „odchýlil od správného kurzu“. Dnes si katarský národní dopravce přebírá první Airbus A350, kterým evropský výrobce dohání náskok Boeingu 787 Dreamliner.

Když Boeing v roce 2004 představil svůj projekt „superefektivního“ letadla slibujícího díky lehké karbonové konstrukci třicetiprocentní úsporu paliva, považovala to řada inženýrů ve francouzském Toulouse za marketingový trik, na který za čas všichni zapomenou. Návrhu, který se později stal Boeingem 787, se často vysmívali pro jeho „delfíní ocas“.

Šéf Qatar Airways Akbar Al Baker ale už tehdy konstruktéry Airbusu vyzval, aby brali Boeing vážně. Osazení stávajícího modelu A330 novými motory a křídly a následnou změnu jména na A350 označil za nedostatečné, píše agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.

Také tento komentář přiměl Airbus, aby postupně změnil názor a namísto rozsáhlejší modernizace stávající A330 přišel s úplně novým letadlem. Firma si ale musela projít ještě dvěma lety váhání a propadu prodejů, než projekt nového letounu schválilo i nejvyšší vedení.

Nyní tak Airbus přichází na trh, který měl dreamliner od Boeingu tři roky sám pro sebe. V počtu objednávek ale svého rivala rychle dohání. Zatímco americký letoun si dosud objednalo 1055 zákazníků, A350 si získal 778 kupců.

Předání prvního Airbusu A350

Analytici také poukazují na to, že zřejmě poprvé v historii přetahované mezi Airbusem a Boeingem proti sobě téměř v žádném případě nestojí letouny s totožnou kapacitou. Jednotlivé verze obou kompozitových letadel se naopak pokoušejí nalézt drobné skuliny na trhu, které rival nepokrývá. To podle exportů může posílit ziskovost obou výrobců.

První předaný A350 disponuje 36 sedačkami obchodní třídy a 247 místy v přídě economy. Qatar Airways si celkem objednaly 80 letadel. První z nich si během ledna odbude premiéru na lince z domovského letiště v Dauhá do německého Frankfurtu.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery