Letos poprvé: OPEC zvýšil těžbu ropy | E15.cz

Letos poprvé: OPEC zvýšil těžbu ropy

ČTK

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v květnu zvýšila o 250 tisíc barelů na 32,22 milionu barelů denně. Vykázala tak první nárůst od začátku letošního roku. 

Bez zahrnutí Libye a Nigérie, které nejsou vázány dohodou o omezení dodávek na trh, však produkce klesla o 60 tisíc barelů na 29,86 milionu barelů. Míra dodržování dohody tak stoupla na 95 procent z dubnových 90 procent.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, minulý týden však byla o devět měsíců prodloužena.

Dohoda se nevztahuje na Libyi a Nigérii, kde produkci ropy již dříve omezily vnitřní konflikty. V květnu se však těžba v těchto zemích částečně zotavila. V Libyi se produkce zvýšila o 180 tisíc barelů na 0,73 milionu barelů denně a v Nigérii stoupla o 130 tisíc barelů na 1,63 milionu barelů denně.

Zápisník Jana Stuchlíka: Vytěžit a odkopnout

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!