Liberty Ostrava podala soudu návrh na potvrzení svého restrukturalizačního plánu

Ocelárna Liberty Ostrava

Ocelárna Liberty Ostrava Zdroj: Zerzoň Jiří / E15

Hutní společnost Liberty Ostrava podala Krajskému soudu v Ostravě návrh na potvrzení svého restrukturalizačního plánu. Vyplývá to z informací zveřejněných na úřední desce soudu. Mluvčí soudu Igor Krajdl řekl médiím, že věřitelé nyní mají 15 dnů na podání námitek. Poté soud o restrukturalizačním plánu rozhodne. V doplnění návrhu firma mimo jiné uvádí, že má v plánu spustit vysokou pec od 1. ledna 2025 a že od skupiny Liberty dosud dostala v přepočtu téměř 970 milionů korun v surovinách a penězích.

Liberty Ostrava je od loňska v problémech. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí dodavatel Tameh Czech zastavil dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Většina ze zhruba 5000 zaměstnanců huti je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Soud a věřitelé schválili jeho reorganizaci. Tameh uvádí, že mu huť dluží přibližně 2,2 miliardy korun, a že je tak jejím největším věřitelem. Věřitelé Liberty ale rozhodovali o vyloučení Tamehu z hlasování o restrukturalizačním plánu a podle Liberty to schválili. Mluvčí Tamehu Patrik Schober už dříve uvedl, že firma proti restrukturalizačnímu plánu Liberty vznese námitku k soudu.

Minulý týden Liberty oznámila, že další spolupráci s Tamehem nepředpokládá. V doplnění návrhu na potvrzení restrukturalizačního plánu firma uvedla, že je v pokročilé fázi přípravy nového energetického komplexu, který jí zajistí energie místo Tamehu. „Podnikatel (Liberty) je připraven učinit finální závazné kroky k zajištění Nového energetického komplexu, jakmile dojde k potvrzení restrukturalizačního plánu soudem a účinnosti restrukturalizačního plánu,“ uvedla firma.

Liberty má v plánu od 1. ledna 2025 opět spustit vysokou pec, kterou má už déle než půl roku v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při běžném provozu. Firma uvádí, že má vypracováno i dočasné řešení na spuštění vysoké pece během několika měsíců. „Možnost implementace dočasného řešení podnikatel průběžně vyhodnocuje s ohledem na nákladovost a očekávanou situaci na trhu s ocelí,“ uvedla Liberty.

Ocelárna Liberty OstravaOcelárna Liberty Ostrava|Zerzoň Jiří / E15

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina tento týden řekl, že huť plánuje, že zcela odstaví svou koksovnu, která je v teplém útlumu od prosince. Odstavení koksovny by podle Slaniny bylo nevratné a znamenalo by, že huť bude muset koks nakupovat.

Firma uvedla, že zahájila konzultace a technologickou přípravu možného odstavení dvou koksárenských baterií, které povede k dalšímu snížení nákladů o více než milion eur (25 milionů korun) měsíčně. „V této souvislosti byl podnikatel nucen vyřešit otázku technologie vytápění zemním plynem namísto hutních plynů z koksovny, přičemž za účelem této nezbytné změny technologie již podnikatel investoval částku přibližně 69 milionů korun,“ sdělila firma.

Liberty uvádí, že je od počátku vedena snahou o obnovení výroby a překonání situace, kdy závod v důsledku zastavení provozu neprodukoval příjmy zajišťující udržitelný provoz. K tomu podle ní směřují i veškeré její kroky v restrukturalizačním řízení.

Firma uvedla, že od skupiny Liberty dosud dostala plnění přes 38,7 milionu eur (téměř 970 milionů korun), sestávající ze vstupních surovin v hodnotě přibližně 5,2 milionu eur a peněžních prostředků více než 33,5 milionu eur. Do konce tohoto týdne očekává dalších 2,5 milionu eur (62,5 milionu korun).

Tento týden vyšlo najevo, že Liberty minulý měsíc nezaplatila za zaměstnance pojištění. Ivo Štěrba za Liberty sdělil, že během plnění restrukturalizačního plánu a finanční stabilizace podniku se platby mohou krátkodobě zpožďovat. V úterý sdělil, že firma nedoplatky na sociálních odvodech uhradila.