Plán na záchranu Liberty je nerealistický, bojí se Stanjura. Jurečka chystá pomoc

Válcovací trat na výrobu ocelových pásů v huti Liberty Ostrava

Válcovací trat na výrobu ocelových pásů v huti Liberty Ostrava Zdroj: Liberty Ostrava

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se naplňují obavy, že plán majitele na záchranu hutní společnosti Liberty Ostrava není realistický. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chystá pro případ potřeby sociální pomoc. Česko jedná o možných krocích i s Evropskou komisí. 

Stanjura to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Ministři připomněli, že firma poprvé nezaplatila celé sociální odvody a poprvé také nedodržela splátkový kalendář ke srovnání závazků vůči Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP)

„Bohužel se naplňují naše obavy, že ty plány, které postupně předkládal pan (Sanjeev) Gupta jako majitel, nebyly realistické,“ uvedl Stanjura. Poukázal na nové informace firmy o možném odstavení další koksovny a o pozdějším obnovení výroby. „To samotné porušuje tu dohodu, kterou někteří věřitelé odsouhlasili. Utvrzujeme se v tom, že jejich plány nejsou reálné. Sliby, které postupně učinili, nejsou dodržovány. To řešení je pořád v nedohlednu,“ uvedl ministr financí.

Podle Jurečky není moc prostor hledat s firmou společné řešení. „Byl by určitě jiný přístup a jiné hledání možného řešení a forem spolupráce, kdyby tady byl vlastník, který předkládá plány reálné, realizovatelné, a když něco řekne, tak to taky platí. Tady vidíme víc než půl roku setrvalé porušování vlastních závazků, cílů, nenaplněných přislíbených věcí. Nikam se to pozitivně neubírá,“ řekl Jurečka.

Stanjura dodal, že s vedením EGAP nyní zvažuje „všechny možné kroky k ochraně peněz daňových poplatníků“. Uvedl také, že Jurečka se svým týmem připravuje případné kroky, pokud by byla potřeba „širší pomoc v sociální oblasti“. „Klíčový úkol je ochránit zaměstnance a pokud možno udělat takové kroky, aby se podařilo zachránit podstatnou část výroby,“ řekl šéf státní pokladny.

Poukázal na to, že vlastník má ocelárny třeba v Maďarsku či Rumunsku. Zmínil podezření, že část emisních povolenek z Česka skončila v jiných majitelových závodech v Evropě. Podle Stanjury tak ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) požádal Evropskou komisi o součinnost. „Jestli tyto velmi diskutabilní obchodní praktiky uplatňuje pan Gupta jen v ČR nebo i v jiných státech a zda by nebyla namístě nějaká reakce Evropské komise, která mimochodem dala souhlas k té akvizici Liberty panem Guptou,“ řekl Stanjura.

Podle Jurečky Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) firmě zaslala výkaz nedoplatků na sociálních odvodech a vyzvala k uhrazení. Pokud společnost závazek nedorovná, může se vymáhat i exekučně, upřesnil ministr práce.

Liberty Ostrava je od loňska v problémech. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí Tameh Czech zastavil dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Od té doby je doma také většina z asi 5000 zaměstnanců obou firem. Společnost má přibližně 1300 věřitelů, před nimiž ji chrání soudní moratorium.