Mazda vydělala na slabém jenu, dosáhla šestkrát vyššího zisku | E15.cz

Mazda vydělala na slabém jenu, dosáhla šestkrát vyššího zisku

Mazda vydělala na slabém jenu, dosáhla šestkrát vyššího zisku
Mazda 3
• 
ZDROJ: Mazda

ČTK
pav

Japonské automobilce Mazda Motor stoupl provozní zisk za poslední tři měsíce minulého roku na 50,6 miliardy jenů (10,2 miliardy korun). Byl tak šestkrát vyšší, než jaký společnost vykázala ve stejném období před rokem.

Automobilka dnes zároveň o více než 12 procent zvýšila svou prognózu zisku pro celý aktuální finanční rok, ve kterém čeká rekordní výsledek. Společnosti pomáhá slabší jen a solidní prodej.

Mazda je pátým největším japonským výrobcem aut. Společnost dnes oznámila, že za celý finanční rok, který končí v březnu, očekává provozní zisk 180 miliard jenů. Byl by tak vyšší než dosavadní rekord 162,1 miliardy jenů, který zaznamenala ve finančním roce končícím v březnu 2008.

Společnost také oznámila, že poprvé po čtyřech letech plánuje v tomto fiskálním roce vyplatit dividendu.

Slabý jen pomáhal v uplynulém čtvrtletí i největšímu světovému prodejci aut, kterým je domácí konkurent Toyota Motor. Toyota už v úterý uvedla, že měla v minulém kvartálu více než pětkrát vyšší provozní zisk než před rokem.

Slabý jen po přepočtu zvyšuje hodnotu zahraničních tržeb japonských vývozců jako Toyota či Mazda. Japonskou měnu oslabuje uvolněná měnová politika tamní centrální banky. V uplynulém roce jen podle agentury Bloomberg oslabil ke každé z hlavních zahraničních měn s výjimkou jihoafrického randu.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!