Merck upouští od vývoje léku, převezme amerického výrobce chemikálií | E15.cz

Merck upouští od vývoje léku, převezme amerického výrobce chemikálií

Merck upouští od vývoje léku, převezme amerického výrobce chemikálií
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CHEMOPROJECT NITROGEN

ČTK

Německá farmaceutická a chemická společnost Merck KGaA koupí za 17 miliard dolarů (364,6 miliardy korun) americkou firmu Sigma-Aldrich. Akvizice je největším převzetím v historii Mercku a firma si převzetím zároveň posílí pozici v oblasti chemikálií používaných ve výzkumných laboratořích.

Dohodu již podle agentury Reuters schválilo vedení americké firmy. Merck za jednu akcii nabídl 140 dolarů, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií na burze představuje prémii 37 procent. Dohodu musí ještě schválit akcionáři americké firmy a také antimonopolní úřady. Dokončena by měla být v polovině příštího roku.

Sigma-Aldrich vyrábí více než 230 tisíc chemikálií a dalších produktů, které se používají ve výzkumu a v různých průmyslových a komerčních sektorech. Tržby firmy loni činily 2,7 miliardy dolarů (58 miliard korun). Ve 37 zemích světa zaměstnává kolem 9000 lidí.

Společnost Merck vznikla před více než 300 lety. Patří tak mezi nejstarší farmaceutické podniky na světě a je mimo jiné také největším světovým producentem tekutých krystalů, jež se používaných v obrazovkách. V 66 zemích světa má asi 39 tisíczaměstnanců, příjmy firmy loni činily 11,1 miliardy eur (305,7 miliardy Kč). Německý Merck KGaA nemá žádnou spojitost s americkým farmaceutickým koncernem Merck & Co.

Převzetí urychlí přesun Mercku od vývoje léků v době, kdy jeho biotechnologická divize Serono má problémy s vývojem nových produktů. Koupě švýcarské firmy Serono za 10,3 miliardy eur byla doposud největším převzetím Mercku. V roce 2010 Merck převzal za šest miliard dolarů firmu Millipore, což je americký výrobce laboratorního vybavení a chemikálií.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!