Ministerstvo povolilo průzkum hlubinného úložiště na Kraví hoře. I přes odpor | E15.cz

Ministerstvo povolilo průzkum hlubinného úložiště na Kraví hoře. I přes odpor

Jaderný odpad
Jaderný odpad
• 
ZDROJ: IAEA Imagebank CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo životního prostředí povolilo průzkum území pro úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě Kraví hora na Žďársku. Správa úložišť tam díky tomu může provést první etapu geologických průzkumných prací. První loňské rozhodnutí úřadu bylo zrušeno po odvolání dvou nevládních organizací.

Verdikt nabude právní moci za dva týdny, řekla Tereza Bečvaříková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Pro stavbu hlubinného úložiště na použité palivo z jaderných elektráren bylo v Česku vytipováno sedm lokalit. Přípravy na průzkum zatím nejdál pokročily na Žďársku. U zbývajících šesti lokalit byly podány žádosti o průzkumné území v září 2013. „V současné chvíli již na všech lokalitách proběhla ústní šetření a čeká se na rozhodnutí ministerstva,“ uvedla Bečvaříková.

Další odvolání

Aktivisté se dlouhodobě snaží celý proces zastavit. „V České republice totiž chybí jasně nastavená kritéria jak pro výběr jednotlivých lokalit, tak i pro pravomoci dotčených obcí,“ řekl deníku Dnes Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla. Po prostudování nynějšího ministerského rozhodnutí zváží, jestli proti němu podá odvolání. Další právní kroky nevyloučil ani Martin Schenk ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora.

U Kraví hory ministerstvo poprvé schválilo stanovení průzkumného území v květnu 2013. Bývalý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský ale rozhodnutí koncem minulého roku zrušil a vrátil k novému projednání. Znovu ministerstvo vyhovělo žádosti správy úložišť minulé pondělí.

Přípravné práce na první etapu geologického průzkumu budou na Kraví hoře zahájeny, jakmile rozhodnutí nabude právní moci, uvedla správa úložišť. Schválený průzkum bude obsahovat měření u povrchu, sondáže a odběr hornin neinvazivními metodami. SÚRAO chce práce začít co nejdříve, už na ně vybírá dodavatelskou firmu.

Milionové odškodnění

Osmi obcím, na jejichž území se lokalita rozkládá, vznikne nárok na čerpání státního příspěvku v celkové výši 9,93 milionu korun ročně. Tato částka má být vyplácena po celou dobu trvání průzkumu. Lokalita Kraví hora leží na území obcí Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžná, Sejřek a Milasín na Žďársku, zahrnuje i dvě obce na Tišnovsku - Drahonín a Olší.

Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065, jeho stavba potrvá 15 let. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ se nyní ukládá do meziskladů.

Ekologové páchnoucí byznysem

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah