Ministerstvo zemědělství obnoví dotace na stavbu bioplynových stanic | E15.cz

Ministerstvo zemědělství obnoví dotace na stavbu bioplynových stanic

bioplynová stanice
bioplynová stanice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) znovu spouští program dotací na stavbu bioplynových stanic, který jeho předchůdce Ivan Fuksa (ODS) v červenci zastavil. Úřad začne v rámci Programu rozvoje venkova dotovat výstavbu bioplynových stanic během několika dní. Bendl ale upozornil, že prioritou zemědělství musí zůstat produkce potravin, až poté by mělo být zdrojem biomasy jako obnovitelného zdroje energie.

Když Fuksa v červenci dotace zastavil, jeho rozhodnutí tehdy vyvolalo bouři nevole mezi agrárními organizacemi i sdruženími hájícími zájmy venkova. Bendl prý k obnovení programu dospěl na základě podrobného přezkoumání situace kolem provozování bioplynových stanic.

Podle Bendla by ke spalování v bioplynových stanicích měly přednostně být využívány odpady ze zemědělské a lesnické výroby. „Využívání těchto odpadů a zbytků by mělo být zásadní podmínkou pro přidělování podpor projektům zabývajícím se obnovitelnými zdroji energie. Rozvoj přitom musí být organizovaný a smysluplný, nikoli živelný, jako v případě slunečních elektráren,“ uvedl ministr.

„Je to dobrý signál a my to kvitujeme,“ komentoval dnešní krok ministerstva prezident Agrární komory Jan Veleba.

Své červencové rozhodnutí ministerstvo zemědělství ještě v době, kdy ho řídil Fuksa, zdůvodnilo mimo jiné strachem z neúměrného nárůstu výkupu dotované energie a snahou uspořit peníze.

Agrární komora se proti kroku ministerstva ihned ohradila. Zemědělským podnikům prý hrozily z rozjetých projektů mnohamilionové škody. Ukončení dotací bylo navíc podle kritiků v rozporu s dlouhodobým vládním plánem, a Česko by tak přišlo i o peníze z Bruselu. Verdikt ministerstva okamžitě kritizovali i bankéři, kteří výstavbu bioplynových stanic spolufinancují.

Jak dnes uvedl Veleba, podle kvalifikovaného odhadu Agrární komory by instalovaný výkon bioplynových stanic v Česku měl v roce 2013 dosáhnout 250 MW. Ministerstvo průmyslu a obchodu při vyjadřování obav, že by v této oblasti mohly nastat stejné problémy jako u solárních elektráren, odhadovalo jejich výkon ve stejném období na 450 MW.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah