Místo financování Temelína řešíme výběrové řízení, kritizuje Dlouhý | E15.cz

Místo financování Temelína řešíme výběrové řízení, kritizuje Dlouhý

Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové finanční instituce nyní nejsou příliš nakloněné financovat akce typu dostavby Temelína. Hlavním problémem dostavby jaderné elektrárny tak můžou být peníze, řekl dnes na energetickém kongresu ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Vladimír Dlouhý. Cena dvou nových bloků pro Temelín se odhaduje na zhruba 200 až 300 miliard korun.

„Místo financování nyní řešíme výběrové řízení,“ poznamenal kriticky Dlouhý, který je také poradcem investiční banky Goldman Sachs. Stále podle něj chybí informace o tom, za jak dlouho se podaří nové reaktory postavit, kolik budou stát a kdo je zaplatí.

Problematický je podle Dlouhého také nedávno zveřejněný požadavek generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který chce od státu garanci výkupní ceny elektřiny z Temelína. Současné ceny neposkytují dostatečnou motivaci pro budování nových elektráren, uvedl nedávno Beneš. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba připustil, že se stát otázkou cen elektřiny z Temelína zabývá.

O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. V polovině roku mají firmy předložit své nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi tendru. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah