Mládek: Hlavním věřitelem OKD je podle všeho Ad Hoc Group

OKD

OKD Zdroj: CTK

Hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG). Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podotkl, že podle předběžných informací má AHG 13 miliard korun pohledávek z celkového dluhu firmy přes 17 miliard. Podle ministra bude záležet na insolvenčním správci, které pohledávky uzná. Schůzka státu s AHG v plánu nyní není, Mládek ale předpokládá, že se uskuteční. Mluvčí AHG Roman Pařík částku nepotvrdil ani nevyvrátil.

AHG je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. Krajský soud v Ostravě dnes poslal OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. „Oni (AHG) pravděpodobně budou mít dominantní postavení ve věřitelském výboru, takže se s nimi budeme muset bavit, a já to rozhodně budu dělat,“ řekl ministr.

Mládek řekl, že prozatím nebude navrhovat financování provozu OKD státem, o variantě se ale bude jednat. Jde o financování do doby, než bude ustaven věřitelský výbor. „Na této variantě pracujeme, ale musíme jednat se správcem, který by měl ověřit také variantu, aby na to získal peníze ze soukromého sektoru. Stát by měl nastoupit teprve jako poslední varianta,“ uvedl Mládek.

Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného na internetových stránkách justice.cz. Soud jmenoval insolvenčním správcem Leeho Loudu, na srpen nařídil přezkumné jednání a svolal schůzi věřitelů. OKD teď bude čekat na rozhodnutí věřitelů, podle svého mluvčího by firma dala přednost reorganizaci firmy před konkurzem.

Jak řešit úpadek

Samosoudce Petr Kula uvedl v usnesení, že soud má osvědčen úpadek z dokladů předložených dlužníkem, tedy firmou OKD. Přezkumné jednání soud nařídil na 9. srpen, o den později se bude konat schůze věřitelů. Na ní předloží insolvenční správce zprávu o své dosavadní činnosti a věřitelé budou rozhodovat, jakým způsobem se úpadek společnosti bude řešit.

Možnosti jsou dvě: buďto konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit majetek dlužníka tak, aby uspokojil co nejvíce nároků věřitelů, nebo šetrnější reorganizace. Při povolené reorganizaci by se postupovalo podle reorganizačního plánu, který by schvaloval věřitelský výbor.

Při konkurzu se zpeněží veškerý majetek dlužníka a výtěžek si následně rozdělí věřitelé. Reorganizace je obecně možná, pokud má firma obrat přes 50 milionů korun nebo alespoň 50 zaměstnanců či v případě, že s navrženým reorganizačním plánem souhlasí alespoň polovina všech zajištěných věřitelů.

Těží se dál

V případě reorganizace, o které ve svém návrhu uvažuje vedení OKD, zadlužená společnost nadále funguje podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se podílejí jak věřitelé, tak dlužník či insolvenční správce. V dolech OKD zatím funguje běžný provoz a dál se těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský dnes uvedl, že vedení společnosti se s rozhodnutím soudu seznámilo a bude čekat na rozhodnutí věřitelů, zda OKD půjde do konkurzu, nebo schválí reorganizaci firmy. „V zákonné lhůtě by pak byl předložen reorganizační plán, který musí nejprve schválit věřitelský výbor. Management firmy, jak už mnohokrát deklaroval, se jednoznačně přiklání k druhé variantě - tedy zachovat chod firmy a postupně uspokojovat pohledávky svých věřitelů,“ uvedl Čelechovský.

Jednání s insolvenčním správcem

Vláda je připravena jednat s insolvenčním správcem černouhelné společnosti OKD o dalším vývoji ve firmě. „Pro zaměstnance OKD a hospodářskou a sociální stabilitu celého regionu je nyní nejdůležitější udržet společnost v provozu a zajistit bezpečné pokračování těžby v co největším možném rozsahu,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. To ze strany správce a managementu zahrnuje i zajištění dostatku finančních prostředků firmy na výplatu mezd zaměstnancům a platby dodavatelům, dodal.

Vláda se bude situací OKD zabývat ve středu. Podle Sobotky projedná mimo jiné návrh nařízení vlády o sociálním příspěvku pro propouštěné zaměstnance a opatření aktivní politiky zaměstnanosti, zaměřené na Moravskoslezský kraj.

Podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše by měla vláda jednat s insolvenčním správcem, který musí prověřit oprávněnost závazků vykázaných vedením OKD v návrhu na insolvenci. „Správce má také zmapovat majetek společnosti a zabezpečit její plynulý chod a udělat bilanci společnosti v den vyhlášení úpadku,“ napsal v SMS Babiš. Insolvenčním správcem soud jmenoval Leeho Loudu. Přezkumné jednání a schůze věřitelů budou v srpnu.

Sedmačtyřicetiletý Louda působí mimo jiné jako výkonný ředitel Centra restrukturalizace a insolvence při Vysoké škole ekonomické v Praze. V čele instituce, která se zabývá výukou, výzkumem a poradenstvím o příčinách, průběhu a řešení podnikových krizí, stanul v roce 2014.

Jako insolvenční správce Lee Louda působil například ve Starorolském porcelánu Moritz Zdekauer z Karlových Varů, Kordárně z Velké nad Veličkou na Hodonínsku, podniku AQ Okna nebo pražském developerském projektu Rezidence Kavčí Hory, byl také likvidátorem penzijního fondu Viva.

Dluh 17 miliard

Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost OKD, v návrhu uvedla, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun a nedokáže je splácet. Hodnota majetku firmy nedosahuje ani sedmi miliard. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark řekl, že 13 miliard korun jsou závazky v rámci skupiny.

Těžební společnost v návrhu uvedla, že není v platební neschopnosti, ale nachází se v situaci, která by mohla být pokládána za hraniční.

Mezi největší věřitele OKD, kteří mají u firmy pohledávky z běžných obchodních závazků, patří podle insolvenčního návrhu dopravní společnost Advanced World Transport (AWT), které OKD dluží přes 110 milionů korun, z toho téměř 31 milionů po lhůtě splatnosti. OKD dluží i polským dodavatelským firmám Kopex Machinery, Famur a Eickhoff Polonia, které mají pohledávky celkem za více než 130 milionů korun, z toho asi třetinu po splatnosti.

Výběr hlavních událostí v OKD v posledních letech
- Část akcií OKD byla na začátku 90. let minulého století prodána v kuponové privatizaci, hlavním majitelem zůstal stát. V následujících letech ale rozhodující vliv získala společnost Prosper Trading, která odkoupila akcie OKD od státního Restitučního investičního fondu a od obcí regionu. Později se většinovým vlastníkem stal Karbon Invest (KI) podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Do firmy vstoupil v druhé půli roku 1998, krátce po vzniku vlády Miloše Zemana (ČSSD).
- V roce 2003 začala vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) jednat s KI o prodeji zbylých 46 procent akcií. Původně dohodnutou cenu 2,25 miliardy korun ale v květnu 2004 neschválil antimonopolní úřad (ÚOHS). V září téhož roku vláda Stanislava Grosse (ČSSD) schválila prodej menšinového státního podílu skupině Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Většinovým vlastníkem se ještě v listopadu 2004 stala investiční skupina RPG Industries, vedená Zdeňkem Bakalou, jehož firma Charles Capital se přitom podle médií podílela i na předchozích krocích majitelů KI.
- Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR). Dvoutřetinovým vlastníkem NWR zůstala investiční firma BXR Group Limited, ve které Bakalovi patřil zhruba poloviční podíl. Na loňské dubnové valné hromadě opustil Bakala představenstvo společnosti, nadále mu ale zůstal poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která držela nadpoloviční podíl v NWR.
- Ve středu 24. února ale bylo oznámeno, že CERCL převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci firmy. Novým majoritním vlastníkem se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), jež sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv.
- Součástí privatizovaného majetku OKD byly i bývalé hornické byty. Okolo 44.000 těchto bytů spravovala společnost RPG Byty ze skupiny BXR. Loni v říjnu ÚOHS povolil změnu vlastníka společnosti RPG Byty, firmu převzala lucemburská společnost Fondy Bydleni 2.
- Koláček, Otava a místopředseda představenstva dolů Jan Przybyla se později kvůli svému působení v OKD ocitli před soudem. Státní zástupce je obžaloval ze zneužívání informací v obchodním styku, kterým podle žalobce firmě způsobili škodu v řádu miliard korun. Soud ale v červnu 2009 všechny tři zprostil viny.
- Odkupu státního podílu z roku 2004 se týká dosud neuzavřená kauza, v níž před soudem stanul znalec Rudolf Doucha, jehož obžaloba viní z hrubého zkreslení posudku, podle něhož byl prodán státní podíl v OKD. Před soudem stanuli také dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti.
- Po roce 1989 uzavřela OKD řadu šachet, výrazně klesl také počet zaměstnanců, kterých bylo koncem 80. let přes 100 tisíc. Zatím naposledy byl uzavřen důl Dukla v Havířově (2007). V současnosti OKD včetně dodavatelských firem dává práci zhruba 12 500 lidí, z toho asi pětinu v dole Paskov, který v nejbližších letech nejspíš také čeká uzavření (NWR navrhuje jeho uzavření nebo převedení na stát).
- Kromě Paskova (Důlní závod 3 s lokalitami Staříč a Chlebovice) OKD provozuje Důlní závod 1 (doly Lazy, ČSA a Darkov) a Důlní závod 2, který vznikl přejmenováním původního Závodu Důl ČSM. OKD patří i zakonzervovaný důl Frenštát.
- Začátkem února OKD oznámila, že chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Uzavřeny by měly být doly Paskov, Lazy a Darkov a společnost plánuje, že v ní do roku 2018 bude pracovat pět až šest tisíc lidí. Ministerstvo průmyslu a obchodu poté oznámilo, že vedení OKD vzalo zpět informaci o tom, kolik do budoucna propustí lidí.
- OKD dříve pravidelně vykazovala miliardové zisky, například v roce 2011 měla čistý zisk 6,1 miliardy korun a o rok později 1,2 miliardy korun. V roce 2013 se NWR dostala do vysoké ztráty (zhruba 19,5 miliardy korun) a oznámila plán úsporných opatření. Jeho součástí byl kromě snížení nákladů prodej Dolu Paskov a společnosti OKK Koksovny. Zatímco pro důl se nepodařilo najít kupce, koksovnu koupila společnost Metalimex. Příčinou ztrát byly dle analytiků nízké prodejní ceny uhlí a vysoký podíl fixních provozních i finančních nákladů.
- Těžební firma se nyní potýká s existenčními problémy, kvůli nimž v kraji hrozí masivní propouštění. Koncem letošního ledna se krajská tripartita shodla, že těžba uhlí by měla pokračovat co nejdéle i za cenu toho, že stát ponese určité výdaje.
- Skupina Ad Hoc Group (AHG), jež je novým vlastníkem společnosti NWR, navrhuje, aby záchranu černouhelné OKD spolufinancoval stát. V dubnu přišel s nabídkou provozovat OKD miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner (spolu s dalšími podnikateli) s tím, že podmínkou jejich investice je to, že firma projde insolvencí. Návrh na koupi OKD předložila AHG skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Ministr financí Andrej Babiš v dubnu řekl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo společná firma.
- Letos 3. května firma podala k soudu sama na sebe insolvenční návrh. V insolvenčním návrhu uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. Krajský soud v Ostravě dnes poslal OKD do úpadku.
OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku
Vznik: OKD, a. s. byla do obchodního rejstříku zapsána 1. června 2005. Její předchůdce, akciová společnost Ostravsko-karvinské doly (OKD), na kterou přešel majetek zrušeného státního podniku OKD, vznikla v lednu 1991.
Charakteristika: OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma vyhledává, těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí. OKD provozuje tři doly, jeden důl má zakonzervovaný.
Počet zaměstnanců: zhruba 9800 kmenových, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců.
Hospodářské výsledky: majitel OKD, společnost NWR, loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů korun o rok dříve.
Základní kapitál: 10,086 miliardy korun
Akcionáři: jediným akcionářem je NWR Holdings B.V. se sídlem v Amsterodamu; vlastníkem NWR je od letošního února skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti a má 60 procent hlasovacích práv.
Ostatní:

- firma OKD 3. května podala k soudu na sebe insolvenční návrh. V něm uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun.