Mládek: Temelín možná dostaví nová státní firma

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín Zdroj: Martin Pinkas, Euro E15

Dva nové bloky Jaderné elektrárny Temelín možná nakonec místo ČEZ postaví nově založená státní firma, do níž by byly vyčleněny aktivity spojené s dostavbou. Energetický gigant ČEZ by se tím zbavil rizik spojených s investicí.

Informaci přinesly Hospodářské noviny, kterým to potvrdil ministr průmyslu Jan Mládek. „Ano, ale v tuto chvíli bych přípravné práce velmi nerad komentoval,“ odpověděl Mládek deníku na dotaz, jestli se na případném vyčlenění tendru do takové státní firmy pracuje.

Firma by podle něj neměla minoritní akcionáře a nemusela by se bát soudních sporů, ale „potíž je v tom, že namísto garance výkupní ceny tu bude klasická vládní garance“.

Podle zdrojů HN a týdeníku Ekonom je nejpravděpodobnější, že ČEZ nejpozději v červnu ukončí tendr na dostavbu Temelína bez výběru vítěze, potom by prý mohla vzniknout nová státní firma, která by měla za úkol nové bloky postavit. A pak by se vypsala nová soutěž, dodává deník.

Soutěže o dostavbu se nyní účastní americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu předloni v říjnu z tendru vyřadil ČEZ s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.

Dva nové bloky temelínské elektrárny mají víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba má být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. Jde o zakázku za několik set miliard korun.