Moody's hodnotí německý odklon od jádra jako příznivý pro ČEZ | E15.cz

Moody's hodnotí německý odklon od jádra jako příznivý pro ČEZ

Moody's hodnotí německý odklon od jádra jako příznivý pro ČEZ
Temelín, energetika, elektrárny
• 

ČTK

Odklon Německa od jaderné energie je příznivý pro úvěrové hodnocení české elektrárenské společnosti ČEZ. Uvedla to ratingová agentura Moody's. Toto rozhodnutí podle agentury přinutí Německo zvýšit dovoz elektřiny a povede k růstu cen elektrického proudu.

Příznivý vliv rozhodnutí na ČEZ se podle agentury ale zřejmě projeví až ve středně dlouhém období, protože firma již prodala veškerou svou letošní produkci elektřiny i značnou část produkce v příštích dvou letech.

Premiér Petr Nečas začátkem měsíce uvedl, že odstavení jaderných elektráren v Německu zvýší podle předběžných odhadů české vlády po roce 2022 cenu elektřiny v Česku o 30 procent. To by ale nastalo jen v případě, že by Česká republika na krok Německa nijak nereagovala, například zvýšením energetických kapacit dostavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Německo v březnu vyřadilo na tři měsíce z provozu sedm jaderných reaktorů postavených před rokem 1980 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!