Moskva obnoví privatizaci ropné firmy Bašněfť, prodá i pětinu gigantu Rosněfť | E15.cz

Moskva obnoví privatizaci ropné firmy Bašněfť, prodá i pětinu gigantu Rosněfť

ČTK

Rusko se rozhodlo znovu zahájit privatizaci středně velké ropné společnosti Bašněfť. Soutěže o firmu se bude moci zúčastnit i státní gigant Rosněfť, u nějž vláda chystá ještě na tento rok prodej asi pětiny akcií. Řekl to dnes první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov. Vláda Dmitrije Medveděva se rozhodla odložit privatizaci Bašněfti v polovině srpna.

Prodej 50,8 procenta akcií Bašněfti měl být jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. Odklad tendru způsobila mimo jiné otázka, zda se má této transakce zúčastnit i největší ruský těžař ropy Rosněfť.

Vláda by mohla brzy vydat výnos o způsobu prodeje Bašněfti. "Rosněfť nebude v účasti omezována," citovala Šuvalova agentura Reuters. Vicepremiér na setkání s podnikateli v Soči dodal, že vláda rovněž připravuje prodej 19,5 procenta akcií Rosněfti. Příjmy z prodeje obou podílů by měly státní pokladně ještě letos přinést přes bilion rublů (385 miliard korun).

Putin potřebuje peníze. Umožnil privatizaci producenta ropy Bašněfť

Mluvčí Rosněfti poté sdělil, že jeho firma se privatizace Bašněfti zúčastni. Zatímco o Bašněfť se zajímají hlavně ruské firmy, akcie Rosněfti přitahují hlavně zahraniční investory.

Ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem, a Rusko tak potřebuje dodatečné příjmy do rozpočtu. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!