MPO jednalo v Bruselu o obnovitelných zdrojích. Komise s návrhy souhlasí | E15.cz

MPO jednalo v Bruselu o obnovitelných zdrojích. Komise s návrhy souhlasí

Solární elektrárna - ilustrační foto
Solární elektrárna - ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Náměstkyně ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) pro oblast energetiky Lenka Kovačovská dnes jednala v Bruselu o schválení finanční podpory pro většinu obnovitelných zdrojů energie v České republice, takzvané notifikaci.

Právě kvůli chybějícímu schválení Evropské komise loni Energetický regulační úřad (ERÚ) odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině obnovitelných zdrojů v Česku pro letošní rok. Podporu, jejíž celková výše je až 42 miliard korun, úřad nakonec vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.

„Můžeme potvrdit, že se dnes uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Generálního ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž k procesu notifikace podpory obnovitelných zdrojů energie,“ řekl dnes Miroslav Kynčl z tiskového oddělení MPO. Cílem jednání podle něj bylo urychlit rozhodovací proces komise. Většině obnovitelných zdrojů schválení chybí dlouhodobě.

„Obě strany si vzájemně vyjasnily rozsah dodatečných dat potřebných pro úspěšné dokončení notifikace a komise vyjádřila rámcový souhlas s návrhy české strany ke zbývajícím otázkám, a též vyjádřila zájem na rychlém ukončení notifikačního procesu,“ uvedl Kynčl. Mezi zbývající otázky podle něj patří například kompenzace dovozů obnovitelných zdrojů nebo délka trvání podpory. Podle dřívějšího Mládkova vyjádření by měla být notifikace udělena mezi únorem a dubnem tohoto roku.

Na konci ledna ERÚ platnost přijatého vládního nařízení zpochybnil. Mluvčí úřadu Jiří Chvojka tehdy uvedl, že je neplatné, protože Evropská komise informovala v dopise ERÚ, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její schválení. Mládek tehdy oponoval, že jde pouze o soukromou korespondenci mezi předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou a komisí, a že není důvod podporu nevyplácet.

Výplatu podpory obnovitelných zdrojů energie provádí v Česku od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli samotní distributoři elektřiny. Výše podpory přitom vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 až na předloňských 40,6 miliardy korun. Celkem tak bylo na podporu obnovitelných zdrojů energie v České republice od roku 2006 do konce loňského 1. pololetí vyplaceno již více než 184 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah