Na burzu se chystá ruský petrochemický gigant Sibur | E15.cz

Na burzu se chystá ruský petrochemický gigant Sibur

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruská petrochemická společnost Sibur připravuje vstup na akciovou burzu. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z finančního trhu s tím, že hodnota primární veřejné nabídky (IPO) akcií by se mohla pohybovat v rozmezí dvou až tří miliard dolarů (43,8 miliardy až 65,7 miliardy korun). Uskutečnit by se mohla ještě do konce letošního roku, a to na burzách v Moskvě a Londýně.

Jako manažeři emise podle Reuters připadají v úvahu americká banka JP Morgan a ruská Gazprombank. Sibur na dotaz agentury Reuters ohledně primární veřejné nabídky odpověděl, že zvažuje různé strategické možnosti, jak financovat svůj růst.

Sibur je největší petrochemickou společností v Rusku. Podíl 48,5 procenta akcií drží ruský podnikatel Leonid Michelson, jeho obchodní partner Gennadij Timčenko má 17 procent, po deseti procentech mají čínské firmy Sinopec a Silk Fund.

Část svého podílu by podle zdrojů Reuters mohl prodat Michelson. Timčenko a další velký akcionář Kirill Šamalov patří k oligarchům, na které uvalily sankce Spojené státy, své podíly si tak zřejmě ponechají. Společnost se prý zatím nerozhodla, zda IPO se bude týkat pouze současných akcií, nebo vydá i nové.

Společnost nyní staví petrochemický komplex ZapSibNěftěchim v západní Sibiři, který bude jedním z pěti největších petrochemických závodů na světě. Na Dálném východě firma hodlá také vybudovat výrobní komplex Amur, náklady na jeho výstavbu odhaduje až na osm miliard dolarů. Podnik doufá, že se mu podaří najít v Asii vhodného partnera, o což se snaží už delší dobu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah