Na silnicích výrazně přibylo elektromobilů, jejich počet přesáhl tři miliony | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Na silnicích výrazně přibylo elektromobilů, jejich počet přesáhl tři miliony

ČTK

Počet elektromobilů na světových silnicích se loni zvýšil o 57 procent na rekordních 3,1 milionu, z toho 40 procent vozů na elektrický pohon jezdilo v Číně. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Pro další rozvoj je však podle ní nezbytný další výzkum i podpora.

Prodej elektromobilů se loni vyšplhal na více než milion, což je také nový rekord. Jakkoli výzkum a vývoj, politická podpora, investice do nabíjecích stanic i zlepšení ve výrobě přinesly nižší náklady na baterie i zvýšení jejich kapacity, tento komponent je stále hlavní nákladovou zátěží. Na podporu rozvoje elektromobility je zapotřebí další finanční podpora, jako jsou slevy, daňové úlevy nebo výjimky, uvádí ve své zprávě IEA.

Vzhledem k vládní podpoře a nasazení automobilek je zřejmé, že rozmach automobilů na elektrický pohon v dalším desetiletí neochladne. Agentura odhaduje, že do roku 2030 bude v provozu 125 milionů elektromobilů, a pokud se politici větší měrou zasadí o plnění globálních cílů v ochraně klimatu, může tento počet vzrůst až na 220 milionů.

Analýza: Trh s bateriemi dál výrazně poroste, Češi se ale zatím mezi špičky oboru nezařadí

Orientace na elektromobily přinese vyšší poptávku po některých materiálech, zejména kobaltu a lithia, používaných v lithium-iontových bateriích. Poptávka po kobaltu bude podle IEA v roce 2030 desetkrát vyšší než teď, v případě důraznější politiky až 25krát vyšší.

Co se týče spotřeby elektřiny, růst počtu vozidel na elektrický pohon se zatím prakticky neprojevil. Rozvoj elektromobility však přinese také vyšší poptávku po elektřině i zátěž na rozvodné sítě.

Exministr Kuba se chystá nabíjet elektromobily, láká na ryze zelenou energii
Tesla dojíždí na krajnici. Potřebuje sehnat přes dvě miliardy dolarů
Vyššímu dojezdu elektromobilů mají pomoci i díly z 3D tiskárny, General Motors inovuje výrobu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!