Nabídka francouzské Arevy zřejmě negarantovala fixní cenu | E15.cz

Nabídka francouzské Arevy zřejmě negarantovala fixní cenu

jaderná elektrárna Temelín
jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za vyřazením francouzské společnosti Areva z tendru na dostavbu Temelína je podle informací Mladé fronty Dnes (MfD) skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon. Areva si proti rozhodnutí ČEZ podala v pátek námitku, píše deník.

ČEZ v odůvodnění podle informací listu z vysoce důvěryhodného zdroje napsal, že Areva fakticky „popřela dodávku na klíč za předem stanovenou cenu v předem stanoveném čase“. Firma prý u některých položek například uvedla, že předem není schopná říct cenu s tím, že bude prostě tržní. V nabídce bylo podle MfD také řečeno, že když uzavřená smlouva na dodávku dostavby Temelína nebude v případě času či ceny odpovídat realitě, může se ze strany Arevy změnit a firma si vše potřebné doúčtuje.

Francouzi údajně také v nabídce ignorovali některé podmínky českého atomového zákona, například pokud jde o zajištění přepravy některých součástí dodávky.

„Nebylo to prostě tak, že by udělali jednu chybu, která by se dala opravit. Bylo to překvapivé, ale jako by v řadě částí téměř ignorovali zadávací podmínky,“ uvedl zdroj.

Zástupci ČEZ v pátek v oficiálním prohlášení sdělili, že důvody vyřazení Arevy z tendru jsou obchodní i zákonné a jsou zásadního charakteru. Bližší výtky nechtěla firma komentovat do doby, než proběhne případné odvolání Arevy.

V tendru zůstávají americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.