Nebudeme řešit dluhy vlastníků OKD, řekl Sobotka. Pomoci chce zaměstnancům | E15.cz

Nebudeme řešit dluhy vlastníků OKD, řekl Sobotka. Pomoci chce zaměstnancům

Nebudeme řešit dluhy vlastníků OKD, řekl Sobotka. Pomoci chce zaměstnancům
Z dolu 9. květen ve Stonavě na Karvinsku vyjel 24. března na povrch symbolický poslední vozík černého uhlí.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vláda se nechystá řešit dluhy černouhelné společnosti OKD. Chce se soustředit na pomoc zaměstnancům. Kabinet má ale zájem na tom, aby se část těžby udržela, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Postup vlády podpořili odboráři i zaměstnavatelé. Dnes má vypršet termín, do něhož vedení firmy žádá uzavření dohody se státem na restrukturalizaci, jinak prý zváží insolvenci a ukončení hornické činnosti.

Podle mluvčího skupiny Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, majitelky OKD, do této chvíle neobdrželi od vlády žádné stanovisko k řešení situace v OKD.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) před skončením jednání tripartity novinářům řekl, že nevylučuje možnost dalšího jednání státu s OKD, a to o odchodu vlastníků a manažerů. Variantu, že by se stát stal spolumajitelem společnosti, si neumí představit.

„Máme zájem na tom, aby se v části OKD těžba udržela. Domníváme se, že to lze, ale nebudeme řešit za vlastníky dluhy, které nasekali,“ uvedl Sobotka. Podotkl, že důlní společnosti kvůli nízkým cenám uhlí krachují i jinde a evropské země končí s hlubinnou těžbou. Podstatné je proto pro pracovníky najít novou práci a perspektivu.

Mezi chystaná opatření na pomoc zaměstnancům patří předčasné důchody pro horníky, příspěvky na pomoc při propuštění, dávky na dojíždění za prací, posílení úřadů práce v regionu, rekvalifikace i místa pro část lidí ve státní firmě. O postupu by měl kabinet jednat v pondělí, podle premiéra už některé návrhy schválí.

Odboroví předáci a zástupci zaměstnavatelů už dřív odmítli to, aby stát do společnosti naléval peníze. Postup firmy označili za vydírání. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly insolvence neznamená „konec firmy, ale zbavení se dluhů“. „Jsou to jednostranné termíny, kterými nás AHG vydírá. Tripartita nám sdělila, že se nemáme nechat vydírat,“ řekl novinářům Mládek.

Firmě prý brzy dojde hotovost

Společnost NWR zveřejnila ultimátum k uzavření dohody se státem v pondělí. „Do této chvíle jsme přitom neobdrželi žádné nezávazné ani závazné stanovisko ze strany vlády k řešení situace v OKD. Jednáme o tom od ledna, od 12. dubna se s námi nikdo neschází. Co bude dál? Společnost OKD se připravuje na insolvenci, protože jsme neprodloužili financování,“ sdělil mluvčí AHG Roman Pařík.

NWR zveřejnila prohlášení, že vedení OKD se dnes sešlo a rozhodlo, že vzhledem k současným okolnostem se znovu sejde 3. května, aby jednalo o případném podání insolvenčního návrhu. Rozhodnutí o tom, zda OKD návrh na insolvenční řízení podá, zatím nepadl. Ze současného stavu jednání zatím není jasné, zda se podaří dosáhnout dohody mezi českou vládou a AHG předtím, než OKD vyčerpá veškeré dostupné zdroje financování.

Podle něho návrh na insolvenci může podat buď management nebo věřitelé. „Proces přípravy na insolvenci už běží, nejpozději do poloviny května podle čtvrtečního vyjádření NWR dojde OKD hotovost. Takže tam jsou splněny zákonné podmínky pro to, aby to mohlo být posláno do insolvence,“ dodal Pařík.

Podle něho je ale možné, že se na trhu objeví někdo, kdo se rozhodne společnost buď financovat nebo odkoupit. „Než se podá insolvence, tak dá třeba někdo nějakou dobrou nabídku, to já nevím,“ dodal Pařík.

Skupina Arca Capital, která je minoritním akcionářem NWR, považuje postup zástupců OKD a NWR za účelový a manipulativní, a proto podala trestní oznámení, sdělila dnes v tiskové zprávě.

Stát připravuje žádost o podporu z globalizačního fondu kvůli OKD
Česko připravuje žádost Evropské komisi o podporu z globalizačního fondu pro řešení zaměstnanosti v Moravskoslezském kraji, řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání s eurokomisařkou pro zaměstnanost a sociální věci Marianne Thyssenovou. Jakou částku bude ČR požadovat, neřekl, uvedl ale, že žádost musí být připravena se společností OKD. Thyssenová vyjádřila přesvědčení, že globalizační fond je určen přesně pro takové případy.

„Žádost o čerpání prostředků z globalizačního fondu v tuto chvíli připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí,“ řekl Sobotka. O hotové žádosti bude jednat vláda. „Ta žádost musí být připravena ve spolupráci se společností OKD, to znamená, čekají ještě ministerstvo práce a sociálních věcí jednání, která se budou odehrávat v příštích týdnech, tak aby se upřesnily všechny vstupní parametry a všechna data,“ poznamenal.

Česko chce, aby příspěvek šel na aktivní politiku zaměstnanosti. Změny, které povedou k propouštění horníků, jsou podle Sobotky jednoznačně vyvolány faktory globalizace, jako je dlouhodobě nízká cena černého uhlí. S tím souhlasí i Thyssenová. „Myslím si, že tohle je přesně ten případ, pro který byl fond vytvořen,“ uvedla.

„V případě, že situace ve společnosti OKD směřuje k insolvenci, zástupci společnosti OKD a NWR, kteří současný stav způsobili, by měli insolvenční řízení iniciovat, nikoliv tímto krokem argumentovat s cílem dosažení podpory od vlády,“ uvedla Arca Capital. Trestním oznámením skupina rozporuje finanční toky, které směřovaly z OKD do NWR.

OKD má nyní asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad i na lidi v navazujících profesích. Podle premiéra je v Moravskoslezském kraji kolem 10 tisíc volných míst. „Problém je dostupnost a vyžadovaná kvalifikace. Nebude úplně jednoduché spárovat lidi, kteří opustí OKD, s poptávanými volnými místy,“ podotkl Sobotka.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák uvedl, že krajská tripartita už má přehled firem s údaji, kolik lidí v jakých profesích jsou schopny přijmout. „Dá se to zvládnout. Nebude to ideální, nedostane se na všechny, ale kdo bude chtít pracovat, tak šance je,“ řekl Hanák.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů o rok dříve. Analytici za tím vidí pokles cen uhlí i vysoké zadlužení firmy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!