Nech Lužici na pokoji, hlásali její obyvatelé před sídlem ČEZ. Bojí se další těžby | E15.cz

Nech Lužici na pokoji, hlásali její obyvatelé před sídlem ČEZ. Bojí se další těžby

Protest před sídlem ČEZ
Protest před sídlem ČEZ
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Lidé z německé Lužice protestovali u pražského sídla elektrárenské společnosti ČEZ proti případnému rozšiřování uhelných dolů, pokud česká firma koupí část švédského státního podniku Vattenfall, na místě se jich sešlo zhruba 15. Zástupcům firmy předali více než 40 tisíc pohlednic od místních lidí, kteří žádají utlumení těžby.

Obyvatelé německé Lužice, zástupci tamních občanských iniciativ a české pobočky organizace Greenpeace vybudovali před ČEZ obývací pokoj, aby ukázali, že se problém týká přímo jejich domovů. Měli transparenty s nápisy například „ČEZ, nech Lužici na pokoji“, „Žádné další ničení lužických vesnic a měst“ nebo „Nenecháme se prodat“. Pohlednice, které předali, byly adresovány přímo generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi.

„Jsme přesvědčeni, že by Vattenfall měl svou uhelnou divizi postupně uzavírat a přijmout zodpovědnost za složitou rekultivaci místních dolů. Pokud dojde k prodeji, budeme všemi prostředky bojovat za to, aby v regionu nevznikly nové doly a aby nebyly bourány další obce,“ uvedl radní za kraj Spree-Neisse Andreas Stahlberg.

O převzetí hnědouhelných lomů v Lužici od švédského koncernu Vattenfall se zajímají také společnosti EPH a Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Pavla Tykače. Také od nich budou chtít místní obyvatelé závazek k tomu, že nebudou doly rozšiřovat. „V principu totiž nemají problém s českými zájemci o uhelný byznys v Německu, ale s plány na rozšiřování těžby,“ uvedlo hnutí Greenpeace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.