Největší asijský zpracovatel ropy zvýšil zisk téměř o polovinu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Největší asijský zpracovatel ropy zvýšil zisk téměř o polovinu

ČTK

Čínská státní petrochemická společnost Sinopec loni zvýšila čistý zisk o 44 procent na 46,4 miliardy jüanů (téměř 169 miliard korun). Zasloužil se o to solidní výkon rafinerských i chemických aktivit. Sinopec je největším zpracovatelem ropy v Asii.

Tržby z prodeje pohonných hmot se zvýšily téměř o tři procenta. U těžby ropy ale firma zaznamenala pokles, který proti předchozímu roku přesáhl 13 procent. Nízké ceny suroviny si totiž vynutily uzavírání ropných vrtů s vysokými provozními náklady.

Rafinerie společnosti Sinopec loni zpracovaly 235,5 milionu tun ropy, což představuje pokles o 0,4 procenta proti předchozímu roku. Letos firma počítá s nárůstem na 240 milionů tun. Sinopec v letošním roce plánuje zvýšit kapitálové výdaje o 44 procent na 110,2 miliardy jüanů (zhruba 400 miliard korun) ze 76,5 miliardy jüanů v roce 2015.

V oblasti chemických aktivit podnik přikročil k optimalizaci výroby ve prospěch produktů s vyšší přidanou hodnotou. To by mělo v příštích letech podpořit ziskovost, uvedla agentura Reuters.

Potrvá omezený režim těžby ropy? OPEC rozhodnutí přezkoumá

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!