Největší těžař uhlí v Evropě zavře doly. Polská KW projde demontáží | E15.cz

Největší těžař uhlí v Evropě zavře doly. Polská KW projde demontáží

Těžba uhlí - ilustrační foto (Sokolovsko)
Těžba uhlí - ilustrační foto (Sokolovsko)
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ztrátový polský těžař uhlí Kompania Weglowa (KW), jehož vlastníkem je stát, projde radikální restrukturalizací a demontáží. Čtyři doly společnosti se uzavřou a zbylých devět bude převedeno do zvláštního podniku pod hlavičkou státního obchodníka s uhlím Weglokoks. Kompania Weglowa je největším těžařem uhlí v Evropě.

Doly přesunuté k Weglokoksu se stanou základem „nového a silného podniku, schopného účinné konkurence na evropském trhu uhlí“, řekl na tiskové konferenci náměstek ministra hospodářství Wojciech Kowalczyk. Restrukturalizace si podle něj vyžádá letos a příští rok náklady v objemu 2,3 miliardy zlotých (14,8 miliardy korun). „Alternativou by byl nekontrolovatelný, chaotický bankrot,“ dodal náměstek.

Loni KW utrpěla druhou roční ztrátu po sobě, do níž ji dostal několikaletý pokles světových cen uhlí a vysoké provozní náklady. Podnik loni v říjnu uvedl, že chce prodat některé doly, aby odvrátil vyhlášení bankrotu.

Vláda rovněž uvedla, že o nové uhelné společnosti ze zbylých dolů KW jedná s investory z polského energetického sektoru. Další podrobnosti podle agentury Reuters nesdělila.

Většina zaměstnanců bude pokračovat

KW zaměstnává asi 49 tisíc lidí, což je zhruba polovina zaměstnanců celého polského sektoru těžby uhlí. Většina z nich dostane nabídku pracovat v novém podniku, pro zbytek bude připraveno odstupné, uvádí se v plánu restrukturalizace.

Hornické odbory už prohlásily, že jsou připraveny jít do stávky, aby bránily pracovní místa. Výraznější propouštění z uhelného sektoru bude před podzimními parlamentními volbami v zemi obtížné, protože horníci jsou vysoce odborově organizovaní. Podle analýz jsou silné odbory v polském uhelném hornictví významnou příčinou jeho vysokých nákladů, protože udržují zaměstnanost v dolech na neudržitelně vysoké úrovni.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.