Nejvíce látek škodících ozonu loni vypustila dukovanská elektrárna | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nejvíce látek škodících ozonu loni vypustila dukovanská elektrárna

ČTK

Jaderná elektrárna Dukovany vypustila v roce 2016 do ovzduší nejvíce látek poškozujících ozonovou vrstvu. Vyplývá to z žebříčku, který ve středu zveřejnila ekologická organizace Arnika a který čerpá data z Integrovaného registru znečišťování. Podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka je důvodem probíhající modernizace hasicích zařízení v elektrárně.

Podle údajů Arniky vyplývá, že ve vypouštění látek poškozujících ozon se na první příčce objevila s velkým náskokem Jaderná elektrárna Dukovany s 2287 kilogramy, druhá Spolana Neratovice vypustila deset kilogramů těchto látek. Společnost Faurecia Interior Systems Bohemia na třetím místě zatížila ovzduší necelými dvěma kilogramy takových škodlivin.

Dukovanská elektrárna podle Bezděka skutečně loni nahlásila v souladu s předpisy zvýšenou spotřebu plynu halonu, který se využívá jako hasicí plyn ve vybraných speciálních provozech.

Konec jádra v Česku? Nové bloky nemá kdo postavit

Jeho spotřeba nesouvisela s požárem, protože k žádnému nedošlo, ale s ověřením funkčnosti zařízení v červnu loňského roku," řekl Bezděk. Mimořádná záležitost by se podle něj neměla opakovat. Modernizace speciálního hasicího systému by měla být dokončena v roce 2020.

Žebříček vyhlašuje Arnika 13. rokem, čerpá z Integrovaného registru znečišťování, který je pro určitý rok kompletní vždy k 30. září následujícího roku. Cílem žebříčku je motivovat firmy produkující škodlivé látky ke změně. Výsledky analýz Arniky lze najít na webu.

Dukovanský čtvrtý blok po 120 dnech odstávky opět dodává elektřinu
Jádro se v USA přestává vyplácet, na odstřel je další elektrárna

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!