Německá prokuratura prohledala kanceláře Audi. Razie souvisí s dieselgate | E15.cz

Německá prokuratura prohledala kanceláře Audi. Razie souvisí s dieselgate

ČTK

Německá prokuratura dnes prohledala kanceláře a další prostory ve dvou největších továrnách výrobce luxusních vozů Audi. Akce souvisí s emisním skandálem mateřské skupiny Volkswagen. Automobilka Volkswagen později oznámila, že prokuratura v souvislosti s razií v Audi prohledává také její kanceláře v centrále ve Wolfsburgu.

Razie v Audi je první od vypuknutí emisního skandálu v roce 2015. Audi uvedla, že s mnichovskou prokuraturou plně spolupracuje.

Mnichovská prokuratura oznámila, že její vyšetřování souvisí s prodejem zhruba 80.000 vozů Audi s naftovým motorem ve Spojených státech v letech 2009 až 2015; existuje podezření, že auta byla vybavena softwarem, který umožňoval falšování emisních testů. Prodej na evropských trzích součástí vyšetřování není.

Dozorčí rada Audi minulý měsíc vyjádřila svoji podporu generálnímu řediteli Rupertovi Stadlerovi navzdory kritice jeho přístupu ke skandálu. Stadler vede divizi od roku 2007. Dnešní razie by mohla zvýšit tlak na jeho osobu.

Volkswagen předloni v září přiznal, že po celém světě do zhruba 11 milionů naftových aut instaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí. Audi v listopadu připustila, že softwarem, který je v USA považován za nelegální, byly vybavené i její vozy s naftovým třílitrovým motorem V6.

Audi S5 Cabriolet, video, prezentace, Jerez, Honza, auto.cz

Volkswagen se vyrovnal s následky dieselgate, vydělal rekordní čásku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!