Neplatičů ubývá. ČEZ každý měsíc odpojí asi 2800 domácností | e15.cz

Neplatičů ubývá. ČEZ každý měsíc odpojí asi 2800 domácností

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jonas John CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická firma ČEZ hlásí pokles počtu domácností, které neplatí za dodávky elektřiny. Aktuálně elektrárenská společnost přeruší dodávky proudu do asi 2800 domácností. V roce 2006 ČEZ odpojil v průměru 6000 domácností měsíčně.

Lidé dluží firmě zhruba stovky milionů korun a jde o desetitisíce případů. Tato čísla jsou ve stejné relaci jako v roce 2006, jak upozornil mluvčí ČEZ Jan Pavlů.

Za poklesem počtu dlužníků je podle mluvčího hlavně zasílání SMS a e-mailových upomínek dlužníkům. Firma je posílá od roku 2011. „V roce 2011 jsme měli asi 4000 případů přerušení dodávek měsíčně. Po zavedení nové formy upozornění na nutnost uhradit závazky toto číslo kleslo asi o 30 procent,“ uvedl Pavlů.

Od loňského roku ČEZ dlužníkům i volá. Se zákazníky, kteří se dostali do problematické situace a nemají na okamžité zaplacení, se společnost podle Pavlů snaží dohodnout individuálně.

Problémy s neplatiči mají i jiní dodavatelé

Neplatiče evidují i alternativní dodavatelé energie. Například Centropol Energy má mezi jedním a dvěma procenty pohledávek ze všech vystavených faktur. Jde o čtyři až pět tisíc neplatičů. „Do této kategorie se ale dostávají všechny faktury včetně těch, které zákaznici zaplatí například s desetidenním zpožděním,“ uvedl mluvčí Centropol Energy Ladislav Šticha.

Bohemia Energy stejně jako E.ON počty neplatičů nezveřejňují. „Vzhledem k tomu, že jsme nastavili nový systém na vymáhání pohledávek, daří se nám procento neplatičů lehce snižovat,“ uvedla pouze mluvčí Bohemia Energy Alžběta Šťastná.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery