Nissan v Rusku zdražuje a nebere objednávky, přesto tam zvýší výrobu | E15.cz

Nissan v Rusku zdražuje a nebere objednávky, přesto tam zvýší výrobu

Japonská automobilka Nissan omezuje prodej v Rusku, plánuje tam ale zvýšit výrobu
Japonská automobilka Nissan omezuje prodej v Rusku, plánuje tam ale zvýšit výrobu
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilka Nissan přestala v Rusku přijímat objednávky na koupi některých modelů. Kvůli propadu rublu už Nissan zdražil asi polovinu modelů, které zde prodává. Generální ředitel Carlos Ghosn je ale přesvědčen, že ruský trh se bude po nynějších otřesech stabilizovat, Nissan totiž tento měsíc oznámil plány na zdvojnásobení výroby v Petrohradu na 100 tisíc vozů ročně.

Do roku 2016 chce automobilka 90 procent vozů, které na ruském trhu prodává, v Rusku i vyrábět, proti dnešní úrovni asi 70 procent.

„Neudělali jsme to (zastavení příjmu objednávek) úplně, jen u několika modelů jsme řekli, 'je nám líto, ale dokud neuvidíme, kam situace směřuje, nebudeme brát zakázky',“ řekl Ghosn v ústředí Nissanu v Jokohamě.

Hodnota ruské měny letos vůči dolaru spadla zhruba na polovinu a její propad se poslední týden prudce zrychlil. Některé velké automobilky, například americká GM nebo německá Audi, tento týden pozastavily prodej v Rusku. Ruští zákazníci v reakci na propad rublu hromadně nakupují vozy, které firmy ještě nestačily přecenit.

Nissan již zvýšil ceny asi poloviny svých modelů v Rusku o pět až osm procent. Podle Ghosna jde o ty vozy, které sestávají z více dovážených komponentů. Rusko je pro Nisssan pátým největším trhem. Jeho aliance s francouzským Renaultem má většinový podíl v největší ruské automobilce AvtoVAZ.

Aliance Renault-Nisssan podle Ghosna posiluje podíl na ruském trhu a chce jej ještě zvýšit ze současných zhruba 35 procent na 40 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.