Nizozemský výrobce sportovních vozů Spyker vyhlásil bankrot | e15.cz

Nizozemský výrobce sportovních vozů Spyker vyhlásil bankrot

Spyker, vůz
Spyker, vůz
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nizozemský výrobce luxusních sportovních vozů Spyker vyhlásil bankrot. Společnost, která byla v minulých letech dočasným majitelem krachující švédské automobilky Saab, oznámila, že si nedokázala zajistit překlenovací úvěr na restrukturalizaci, a proto svou činnost ukončí.

Spyker se již na začátku tohoto měsíce uchýlil pod soudní ochranu před věřiteli v naději, že získá finance a odvrátí kolaps. Zakladatel a šéf společnosti Victor Muller uvedl, že nyní bude pracovat na vzkříšení značky a bude ji chtít zaměřit na elektrické automobily.

Muller založil Spyker v roce 2000 a názvem firmy navázal na bývalého nizozemského výrobce automobilů, který zkrachoval před druhou světovou válkou. Firma se zaměřovala na luxusní sportovní auta s vysokým podílem ruční práce a v sezoně 2006-2007 měla svou vlastní stáj v závodech formule 1.

V roce 2010 Spyker koupil od amerického koncernu General Motors ztrátového Saaba, jehož o dva roky později prodal čínské firmě NEVS. V posledních letech se firma snažila prorazit v kategorii takzvaných supersportů, například značkou B6 Venator.

V poslední době firmu tížily značné finanční problémy, dokonce neměla na nájem a ze svých prostor byla kvůli tomu soudně vyklizena, podotýká agentura Reuters. Konkurzem a likvidací nyní firmu provede nucený správce, jehož jmenoval už dříve soud, uvedl Spyker.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery