Norsko chce za devět let prodávat pouze elektrická auta | E15.cz

Norsko chce za devět let prodávat pouze elektrická auta

Oslava padesátitisícího registrovaného elektromobilu v Norsku, byl jím model Tesla S
Oslava padesátitisícího registrovaného elektromobilu v Norsku, byl jím model Tesla S
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Norsk Elbilforening; Wikimedia

Autorevue.cz, Lukáš Dittrich

Norsko patří k zemím s největší podporou elektrických automobilů a hodlá v tom pokračovat i do budoucna. Nový národní plán na období od roku 2018 do roku 2029 dokonce počítá s tím, že se relativně brzy budou v Norsku prodávat už pouze elektrické automobily.

Se zprávou přišli kolegové z hybridcars.com. Norsko údajně plánuje, že za devět let, tedy v roce 2025, se nebude prodávat už nic jiného než automobily s nulovými emisemi. Týkat se to má nových osobních automobilů, autobusů a lehkých užitkových vozů.

V Norsku by se tak měla prodávat auta osazená různými bateriemi, ale počítá se i s palivovými články.

Norský plán obsahuje rovněž návrh, podle kterého by do roku 2030 měly existovat na trhu už pouze těžší užitkové elektrické automobily, tři čtvrtiny dálkových autobusů mají také mít elektrický pohon a u nákladních vozů se počítá do roku 2030 s podílem bezemisních strojů 50 %.

Norsko ale nehodlá snižovat vlastní celkovou produkci emisí pouze za pomoci elektromobilů. Plán se týká všech druhů dopravy včetně jízdních kol. Tamní vláda chce například utratit zhruba miliardu dolarů za výstavbu dálnic určených pro jízdní kola tak, aby je lidé mohli používat i na cestování mezi městy. Jezdit na kole po takových dálnicích bude údajně možné téměř celý rok.

Článek vyšel na serveru Autorevue.cz.

Autor: Autorevue.cz, Lukáš Dittrich

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.