Nové auto vyjde nejlevněji v Česku, jinde zaplatíte i 270 tisíc navíc | E15.cz

Nové auto vyjde nejlevněji v Česku, jinde zaplatíte i 270 tisíc navíc

Výroba vozu Škoda Superb
Výroba vozu Škoda Superb
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Náklady na pořízení nového auta v některé z nižších tříd až po střední třídu jsou v rámci EU výrazně nejnižší v Česku. Rozdíly mohou dosáhnout až 60 procent. U vozů vyšších tříd jsou ceny téměř vyrovnané. Důvodem je umělé oslabení koruny vůči euru i nižší ceny. Vyplývá to z měření společnosti IBS automotive.

Nejvýhodněji vychází v Česku nákup vozu domácí značky Škoda. Pokud by si někdo chtěl pořídit model Fabia, Octavia nebo Superb na Slovensku, musel by si připlatit 11 až 13 procent, v Německu, Rakousku nebo Nizozemsku je to ale již 55 až 60 procent. Ve Francii jsou náklady vyšší o 42 až 50 procent.

„Vedle prodejní ceny, jako základního srovnávacího kritéria, jsme zohledňovali i případné náklady na dopravu a přihlášení vozidel k provozu. I když výsledná analýza potvrdila naše očekávání, u některých vozidel byly výsledky překvapivé,“ uvedl analytik IBS Ladislav Smrčka. Například Škodu Fabii lze v Evropě pořídit až o 190 tisíc korun dráž než v Česku, Superb pak o 270 tisíc korun.

Export aut roste

Výrazné rozdíly jsou i u dalších modelů, například u Kia Ceed, Hyundai i20 nebo Opelu Corsa. Naopak u luxusnějších vozidel, jako je Audi A6 nebo BMW Řady 5 jsou ceny vyrovnané s odchylkou do pěti procent oběma směry. Například v Německu jsou náklady o tři procenta nižší, v Rakousku o pět procent vyšší.

Vývoz osobních aut z Česka se letos do října podle Svazu dovozců automobilů zvýšil o 37 procent na 53 930 vozů. Převážnou část tvořily nové nebo zánovní vozy pouze nakrátko registrované v ČR. „Zakoupit dvou až tříletý automobil s nájezdem do 50 tisíc kilometrů je pro našince velmi obtížné, neboť většina těchto a podobných vozidel končí po výkupu přímo na kamionech, aby uspokojily hladový trh v zahraničí,“ dodal Smrčka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.