Nový vlastník Walmarku koupí i část japonské Takedy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Nový vlastník Walmarku opět nakupuje, získal část japonského specialisty na postsovětské trhy

ČTK

Nový vlastník českého Walmarku odkoupí část aktivit japonské farmaceutické společnosti Takeda. Německá firma Stada převezme za 660 milionů dolarů (asi 15 miliard korun) její divizi volně prodejných léků a léků na předpis. Společnost touto největší akvizicí ve své dosavadní historii rozšiřuje aktivity v postsovětském prostoru, kde se dvacet získaných léčiv Takedy od vitamínů až po léky na cukrovku prodává.

Stada v pondělí oznámila, že kupuje českého výrobce doplňků stravy a volně prodejných léčiv Walmark. Výše transakce nebyla zveřejněna, ale podle zdrojů agentury Reuters za českou společnost, která je aktivní také převážně ve východní Evropě, firma zaplatila více než 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).

Po vypořádání dohody s Takedou, které je naplánované na první kvartál roku 2020, by se podle agentury DPA mělo do německé firmy přesunout asi 500 zaměstnanců japonské společnosti. Stada zaměstnává 10 400 lidí a má obrat přes 2,3 miliardy eur.

Český výrobce léčiv a doplňků stravy Walmark změní majitele. Kupuje ho německá Stada

Takeda se portfolia značek prodávaných pouze v Rusku, Gruzii, Ázerbajdžánu, Bělorusku, Kazachstánu a Uzbekistánu zbavuje podle agentury Reuters proto, aby snížila dluh vzniklý loňskou akvizicí britské farmaceutické firmy Shire. Za Shire Japonci zaplatili 59 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) a obchod se tak stal největší akvizicí provedenou japonskou firmou v historii.

Pro Stadu je oznámená transakce největší akvizicí v její historii. Koupi podle agentury DPA firma financuje půjčkou a doufá, že si díky ní posílí pozici na „velkém a strukturálně rostoucím trhu“, jak DPA řekl její generální ředitel Peter Goldschmidt. V Rusku a východní Evropě rostly Stadě, kterou od roku 2017 vlastní investorská společnost Bain and Cinven, v uplynulém roce tržby z volně prodejných léčiv, obrat z prodeje generik klesal.

Akvizice japonského výrobce léků patří k nejdražším v historii: koupě farmaceutické Shire vyšla na 1,3 bilionu

Rýsuje se největší akvizice v japonské historii. Takeda převezme britskou společnost Shire

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!