NWR loni prohloubila ztrátu, po přecenění majetku prodělala šest miliard | E15.cz

NWR loni prohloubila ztrátu, po přecenění majetku prodělala šest miliard

Ve společnosti NWR měl zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
Ve společnosti NWR měl zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, loni prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). V roce 2014 skončila ve ztrátě 21 milionů eur (kolem 567 milionů korun). Tržby firmě meziročně klesly o sedm procent na 630 milionů eur (zhruba 17 miliard korun).

„Valná většina poklesu zisku byly nezbytné účetní operace, opravné položky, které jsme museli provádět. 200 milionů eur představovalo takzvané přecenění na tržní cenu majetku,“ řekl předseda představenstva NWR Gareth Penny. Dodal, že kvůli situaci na trhu musí podobné účetní operace provádět téměř všechny těžební společnosti.

Na provozní úrovni EBITDA se firma dostala do ztráty čtyř milionů eur (přibližně 108 milionů korun), o rok dříve vykázala zisk 11 milionů eur (297 milionů korun). Čistý dluh společnosti meziročně stoupl o šest procent na 298 milionů eur, tedy zhruba osm miliard korun.

NWR loni také klesla produkce i prodej uhlí. Firma vytěžila osm milionů tun uhlí, zatímco v roce 2014 to bylo 8,6 milionu tun. Prodej uhlí klesl meziročně o čtyři procenta na 7,9 milionu tun. Průměrná cena koksovatelného uhlí pro zákazníky loni činila 90 eur za tunu, meziročně tak byla vyšší o šest procent. Naopak u energetického uhlí klesla o sedm procent na 50 eur za tunu.

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda. Analytici navíc upozorňují na to, že NWR chybí hlavně hotovost. Někteří z nich si myslí, že pokud by se firmě nepodařilo získat dodatečné peníze, vystačila by jí letos hotovost jen zhruba na dvě čtvrtletí, pak by mohl hrozit úpadek firmy.

Podle zveřejněných výsledků měla firma na svých účtech ke konci loňského roku 86 milionů eur, v přepočtu zhruba 2,3 miliardy korun. O rok dříve byla její hotovost o 33 procent vyšší. Penny označil stav hotovosti na konci roku 2015 za dobrý výsledek. „V současné chvíli máme ve společnosti dostatek hotovosti na následujících šest měsíců, abychom udrželi společnost v chodu,“ řekl.

Nový vlastník NWR, skupina Ad Hoc Group (AHG) povolila NWR výjimku ve výši hotovosti, kterou musí firma minimálně držet. Na konci března nesmí být nižší než 25 milionů eur, na konci června pak nižší než deset milionů eur. „Bohužel situace na trhu a ceny komodit jsou takové, že bude potřeba učinit určité kroky - restrukturalizaci firmy, abychom mohli dále pokračovat,“ uvedl. Kroky podle něj společnost čekají zejména v souvislosti s Dolem Paskov. „Budeme muset navázat dialog se všemi zainteresovanými stranami,“ dodal.

Odboráři na Dole Paskov v úterý vyhlásili stávkovou pohotovost. Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša řekl, že vedení OKD je v odboráři v pravidelném a standardním kontaktu. „Hrozba stávky neznamená stávku. Časový prostor který byl představen je od úterý až do 30. dubna. Společnost věří, že v tomto časovém horizontu bude schopná představit jak pro OKD, tak pro Důl Paskov řešení,“ dodal.

Firma dnes rovněž informovala, že její většinový akcionář, skupina CERCL, v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z uhelné firmy odejít. CERCL Mining Holdings převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci majitele dolů OKD. Novým vlastníkem těžební společnosti se stala skupina AHG, která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv.

Akcie NWR:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah