O Lady není zájem, Avtovaz propustí skoro polovinu zaměstnanců

Výrobní linka Lady Kaliny

Výrobní linka Lady Kaliny Zdroj: Trubin Valera, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Největší ruská automobilka AvtoVAZ hodlá do roku 2020 zrušit asi 25 tisíc pracovních míst, což odpovídá zhruba 45 procentům její celkové pracovní síly. Firma si chce tímto krokem posílit konkurenceschopnost. Počet pracovníků by podle něj měl klesnout na 30 tisíc ze současných 55 tisíc osob.

„Očekáváme, že počet zaměstnanců klesne do roku 2020 na 30 tisíc. Musíme zůstat konkurenceschopní, to je naše priorita,“ řekl francouzskému listu Les Echos finanční ředitel automobilky Jevgenij Belinin.

Automobilku AvtoVAZ ovládá francouzsko-japonská aliance Renault-Nissan. Společnost již tento týden oznámila, že hodlá kvůli klesající poptávce na domácím trhu v příštích třech měsících omezit výrobu vozů Lada.

Poptávku po autech v Rusku tlačí dolů zpomalení hospodářského růstu, za kterým stojí především negativní dopady ukrajinské krize. V červenci tempo meziročního poklesu prodeje nových osobních automobilů na ruském trhu podle podnikatelské asociace AEB zrychlilo na 23 procent z červnových 17 procent.

Ruská vláda tento týden oznámila, že od září podpoří prodej nových automobilů takzvaným šrotovným. Celkem chce v letošním roce na šrotovné vyčlenit deset miliard rublů (téměř šest miliard korun).

Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) tento měsíc předpověděla, že ruský automobilový trh se v celém letošním roce propadne o osm až 12 procent. Zhoršila tak svou lednovou prognózu, která počítala s tříprocentním poklesem.