Obálky s Krtečkem a bílí koně. Výrobci osvětlení čelí novému insolvenčnímu útoku | E15.cz

Obálky s Krtečkem a bílí koně. Výrobci osvětlení čelí novému insolvenčnímu útoku

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Budoucí dodávky osvětlení pro metro D zostřují konkurenční boj mezi jeho výrobci. Velké firmy v branži kvůli tomu čelí nové vlně smyšlených insolvenčních návrhů.

Předním tuzemským výrobcům osvětlení Hormen CE a Trevos se již dva a půl roku nedaří odrazit nepřetržité útoky neznámých firem. Podniky jsou pod palbou insolvenčních návrhů ze strany firem založených mladíky s trvalým bydlištěm na radnicích nebo pocházejících z ciziny typu Rumunska či Bangladéše. Hlavním majitelem Trevosu je nositel ocenění EY Podnikatel roku 2016 Libereckého kraje Jiří Opočenský, Hormen CE před třemi roky zvítězil v pražské kolem soutěže Vodafone Firma Roku.  

Soudy již dřívější insolvenční návrhy opřené o padělané směnky smetly. To však firmám s pravděpodobným společným původcem v pozadí nebrání posílat k soudům insolveční návrhy znovu.  

„Je velmi zajímavé, že nová vlna insolvenčních návrhů a pokusů o krádeže firem přichází v době, kdy se opět na scénu vrací dodávky pro pražské metro, kam se všechny napadené společnosti v minulosti pokoušely bezúspěšně proniknout s dodávkami jejich svítidel,“ uvedl spolumajitel firmy Hormen CE Marek Fišer. První vlna útoků podle něj přišla v době, kdy se řešilo prodloužení trasy A do Motola, druhá vlna, když se projektuje osvětlení pro trasu D.

Zneužívání insolvencí v konkurenčním boji potvrzují také právníci. „Záznam o zahájeném insolvenčním řízení vůči dlužníkovi – právnické osobě zapsané ve veřejném rejstříku, se zobrazuje u zápisu v takovém rejstříku, což obecně v očích veřejnosti činí takový subjekt méně důvěryhodný,“ sdělil advokát Bystrík Bugan, který se zabývá insolvenčním právem.

Novela insolvenčního zákona, která má platit od letošního června, má podle právníka šikanózní insolvence ztížit. „Zůstává však nevyřešená otázka náhrady škody po šikanózním navrhovateli, pokud návrh podává nebonitní subjekt, což je bohužel hodně časté,“ dodal Bugan.  

Insolvenční návrhy na výrobce osvětlení mají kromě pravděpodobných „bílých koňů“ v podobě roztodivných mladíků stejný také rukopis svědčící o společném původci. Na soud přicházejí zásadně poštou, a to s razítkem Depo Liberec. Odesílatel dopisy zásadně hází do schránek, pro zajištění anonymity nic neposílá doporučeně, stejně jako nepoužívá podatelny soudů nebo datové schránky. Text návrhů ale současně viditelně tvoří osoba s právnickým vzděláním. Na známkách dopisů s insolvenčními návrhy jsou zpravidla pohádkové postavičky. Nová vlna insolvenčních útoků přiletěla v obálce s Krtečkem.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.