OBRAZEM: Kde se vyrábí americká ocel. Nahlédněte do jedné z hlavních oceláren USA | E15.cz

OBRAZEM: Kde se vyrábí americká ocel. Nahlédněte do jedné z hlavních oceláren USA

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jednou z nejdůležitějších oceláren v USA je Burns Harbor, od roku 2005 součást holdingu Mittal Steel. Její historie sahá do začátku dvacátých let minulého století.

 

Tehdy na americkém trhu dominantní hutní společnost Bethlehem Steel Corporation potřebovala rozšířít výrobní kapacity a příhodné místo k výstavbě nového závodu nabízely duny na jižním břehu Michiganského jezera západně od Chicaga. Spojením s podnikem Youngstown Sheet & Tube Company bylo ale od plánu na několik desítek let opuštěno.

Jako první v pobřežních dunách společnost vybudovala v roce 1962 válcovnu tlustých plechů. Druhá fáze rozvoje počítala s linkou primární metalurgie. V roce 1969 tak vznikla koksovna, ocelárna se dvěma 300tunovými konvertory a vysoká pec, která jako první v Severní Americe použila k zavážce pásový dopravník.

Rozšiřování výroby trvalo až do roku 1975, kdy v huti pracovalo přes jedenáct tisíc zaměstnanců. Další fáze výstavby se kvůli postupnému poklesu poptávky po oceli nikdy nerealizovala.

Do roku 2001 železárny provozovala společnost Bethlehem Steel Corporation. Po bankrotu správu krátce převzala International Steel Group a od roku 2005 je Burns Harbor součástí holdingu Mittal Steel.

Podívejte se na další fotografie Viktora Máchy

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah