OBRAZEM: Kde se vyrábí americká ocel. Nahlédněte do jedné z hlavních oceláren USA | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

OBRAZEM: Kde se vyrábí americká ocel. Nahlédněte do jedné z hlavních oceláren USA

Michal Nosek

Michal Nosek

Jednou z nejdůležitějších oceláren v USA je Burns Harbor, od roku 2005 součást holdingu Mittal Steel. Její historie sahá do začátku dvacátých let minulého století.

 

Tehdy na americkém trhu dominantní hutní společnost Bethlehem Steel Corporation potřebovala rozšířít výrobní kapacity a příhodné místo k výstavbě nového závodu nabízely duny na jižním břehu Michiganského jezera západně od Chicaga. Spojením s podnikem Youngstown Sheet & Tube Company bylo ale od plánu na několik desítek let opuštěno.

Jako první v pobřežních dunách společnost vybudovala v roce 1962 válcovnu tlustých plechů. Druhá fáze rozvoje počítala s linkou primární metalurgie. V roce 1969 tak vznikla koksovna, ocelárna se dvěma 300tunovými konvertory a vysoká pec, která jako první v Severní Americe použila k zavážce pásový dopravník.

Nová ocelárna v Ostravě hned tak nebude. ArcelorMittal brzdí investice kvůli povolenkám

Rozšiřování výroby trvalo až do roku 1975, kdy v huti pracovalo přes jedenáct tisíc zaměstnanců. Další fáze výstavby se kvůli postupnému poklesu poptávky po oceli nikdy nerealizovala.

Do roku 2001 železárny provozovala společnost Bethlehem Steel Corporation. Po bankrotu správu krátce převzala International Steel Group a od roku 2005 je Burns Harbor součástí holdingu Mittal Steel.

Solný důl na Kapverdách vybudovali v kráteru vyhaslé sopky. Podívejte se

Podívejte se na další fotografie Viktora Máchy

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!