Obří ropné pole u Norska může vynést stovky miliard | E15.cz

Obří ropné pole u Norska může vynést stovky miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC:Attribution-Share Alike 3.0 Unported/Cipiota/wikimedia.org

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Až 1,35 bilionu norských korun (4,4 bilionu českých korun) vynese v příštích desítkách let obří ropné pole Johan Sverdrup v Severním moři. Odhaduje to norská společnost Statoil. Náklady na jeho rozvoj firma odhaduje na až 220 miliard norských korun (721 miliard českých korun). Pro Norsko by to byl jeden z nejziskovějších a zároveň vůbec nejdražší průmyslový projekt.

Pole Johan Sverdrup se nachází zhruba 140 kilometrů od jihozápadního pobřeží Norska. Objeveno bylo v roce 2010 a je jedním z největších objevů v norském kontinentálním šelfu od poloviny 80. let.

Ropa by se v tomto poli mohla začít těžit koncem roku 2019. Statoil přitom očekává, že investice v první fázi dosáhnou až 120 miliard norských korun a denní produkce by mohla činit až 380 tisíc barelů.

Plný rozvoj projektu bude stát odhadem až 220 miliard norských korun (zhruba 722 miliard korun) a maximální objem těžby se odhaduje na 650 tisíc barelů denně. V Norsku by to byla téměř polovina současné produkce ropy, která v této zemi více než deset let klesá. Pole by maximální produkce mohlo dosáhnout někdy po roce 2020.

Vizualizace plošiny Johan Sverdrup Autor: upstreamonline.com
Vizualizace ropného pole Johan Sverdrup

Výdělečný projekt i při nízkých cenách ropy

Statoil podobně jako jeho rivalové ve světě snižuje kapitálové výdaje, aby ušetřil na nákladech. Projekt Sverdrup měl ale podle agentury Reuters přednost, protože podle odhadů by měl být schopen produkovat ropu s náklady pod 40 dolarů za barel. To znamená, že bude vydělávat i v situaci, kdy ceny ropy zůstanou nízko.

Náklady, které odhaduje Statoil, ale překonaly odhady analytiků a přiměly je mírně snížit hodnotu projektu. S částkou v přepočtu 220 miliard korun by byl Sverdrup nejnákladnějším evropským projektem na rozvoj naleziště ropy a plynu, a mohl by se zařadit mezi deset nejdražších takových projektů ve světě.

Statoil Autor: statoil.no

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah