Odboráři Pilsen Steel připravují výpovědi a návrh na insolvenci | E15.cz

Odboráři Pilsen Steel připravují výpovědi a návrh na insolvenci

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba 900 zaměstnanců plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, kteří jsou od pátku doma a nedostali květnovou výplatu, počkají na peníze do 16. července. Pokud je do té doby nedostanou, dá zřejmě většina z nich výpovědi. Po dalších 15 dnech by odbory podaly hromadný návrh na insolvenci firmy. Dnes to řekli předáci odborů Miroslav Cink a Ivanka Smolková.

„Vlastník a jednatel (ruský podnikatel Igor Šamis) v těchto dnech usilovně pracuje na zaplacení zesplatněného úvěru poskytnutého firmě bankou HSBC. Pan Šamis chce poskytnout bližší informace na tiskovce, kterou plánuje příští týden,“ uvedl personální ředitel Pilsen Steelu Pavel Ratislav. Firma dnes odpoledne uvedla jen tuto informaci, i když slibovala od pátku obsáhlé vyjádření k situaci.

Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) ČTK řekl, že problém konzultuje s ministerstvem průmyslu. „V pondělí na krajské tripartitě budeme hledat východiska s regionálními šéfy Úřadu práce, konfederace odborových svazů a Hospodářské komory,“ dodal. Chce sehrát roli komunikátora v problematice, která se netýká jen Plzně, ale celého kraje.

„Po podání hromadné insolvence by nám úřad práce mohl finančně pomoct a potom bychom žalovali majitele,“ uvedl Cink. Návrh na insolvenci zaměstnavatele kvůli nevyplaceným platům lze podle Smolkové podat až 30 dnů po lhůtě splatnosti mzdy.

„Nikdo nás zatím o ničem neinformoval. Vedení s námi nemluví,“ řekl Cink, který je předsedou odborů v hutích. Podle něj přesvědčovali vedoucí výroby zaměstnance, ať výpověď nedávají, aby se výroba mohla rozběhnout poté, co majitel sežene peníze na provoz a úhrady závazků za energie a materiál. Podle odborářů se mluví o několika možných kupcích - o ruské skupině OMZ (ta Pilsen Steel vlastnila šest let do roku 2010), Siemensu, slovenských Železárnách Podbrezová a o kanadské a indické firmě. Odbory by nového majitele uvítaly.

Odstávky výroby už podle odborářů trvají od loňského listopadu. Tehdy zůstávali zaměstnanci doma vždy několik dnů podle potřeb zaměstnavatele na 80 procentech mzdy, v prosinci na 70 procentech, v lednu na 65 a od února na 60 procentech. „Ze začátku to bylo vždy týden v měsíci, ale od dubna už hodně natvrdo,“ uvedla Smolková, která je předsedkyní odborů v kovárnách. Další odstávku už odbory nepodepsaly, protože by měla být za 60 procent mzdy za sníženého základu, a proto jsou nyní lidé doma za 100 procent mzdy. Je ale otázkou, zda peníze dostanou.

„Současná situace vyvolá nestabilitu. Vyděsí se ti, kterým dlužíme, i zákazníci,“ řekla Smolková. Továrna podle ní není v insolvenci. Ta byla zamítnuta 11. června. Další jednání o insolvenci u krajského soudu by podle odborářů mělo být 7. července.

Podle Cinka mají hutě i kovárny Pilsen Steel dost práce, ale chybí jim suroviny. Dvouleté působení Šamise v podniku hodnotí odboráři negativně. „Před třemi lety jsme byli ziskově třetí, čtvrtá fabrika v kraji. Po více než 800milionových ziscích jsme byli loni ve ztrátě a letos jsme samý dluh,“ řekl Cink. Podle Smolkové má na současném stavu podíl i management, který v době krize neřešil vzniklé problémy a čekal, že firmu někdo spasí.

Dělníci z Pilsen Steel by měli s hledáním práce asi problém. Jsou jednostranně zaměření, řada z nich má poškozené zdraví. „Problémy už jsou dlouhodobé, ale že to takhle dopadne, jsem nečekal,“ uvedl šéf Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů Jindřich Brabec. Věří ale, že se najde řešení, protože insolvence nemusí znamenat likvidaci firmy a ztrátu zaměstnání pro všechny. Jediný hutní podnik v kraji, Železárny Hrádek, přijímá jen lidi jako náhradu za odcházející.

Výroba v kovárnách a hutích Pilsen Steel je od pátku mimo provoz. Firma s tržbami přes čtyři miliardy korun vyvážela čtyři pětiny produkce. Vyráběla výkovky a odlitky, zejména zalomených hřídelí pro lodní motory a hřídelí pro velké větrné elektrárny a rotorů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah