Odbory OKD hrozí stávkou. Firma jim prý chce sebrat 20 procent platu | E15.cz

Odbory OKD hrozí stávkou. Firma jim prý chce sebrat 20 procent platu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odboráři dnes v těžební firmě OKD vyhlásili stávkovou pohotovost. Potrvá, dokud nebude dojednána nová kolektivní smlouva pro roky 2014 až 2018, o níž už se ve firmě jedná déle než rok. Odborům vadí navrhované omezení 13. a 14. platů, kvůli němuž prý horníkům ve finále klesnou průměrné příjmy až o pětinu.

„Stávková pohotovost je vyhlášena vzhledem k tomu, že už se o kolektivní smlouvě vyjednává více než rok. Teď je tu návrh zprostředkovatele, určitě to není podle představ zaměstnanců, to ponížení tam nějaké bude,“ řekl šéf odborové organizace dolu Paskov Rostislav Palička.

Určité věci kolem návrhu je podle něj potřeba doladit, a pokud jej přijme zaměstnavatel, odboráři návrh předloží zaměstnancům v anketě, zda s ním budou souhlasit.

Přišli by až o pětinu platu

Chystané omezování příspěvků na dovolenou a Vánoce, takzvaných 13. a 14. platů, bylo jedním z hlavních důvodů, proč letos horníci vyšli demonstrovat do ostravských ulic. Podle odborů by zaměstnanci v důsledku přišli o 20 procent platu.

Vedení OKD podle svých slov prý nechtělo plošně snižovat platy, jen příplatky, ale tarifní mzdy by zaměstnancům zůstaly ve stejné výši. Obě strany se nakonec dohodly, že o nové kolektivní smlouvě budou vyjednávat před zprostředkovatelem.

Vývoj akcií NWR, mateřské firmy OKD:

Graf 15. 10. 2013. Autor: vagaday@mf.cz

Obecná ochota k ústupkům

Společnost OKD nechce zatím podle mluvčího Marka Síbrta k návrhu smlouvy zaujímat jednoznačný postoj, s návrhem se nejdříve musí detailně seznámit. „Obecně jsme ochotni ze svých požadavků také ustoupit a věříme, že se nám podaří dosáhnout kompromisní dohody akceptovatelné pro obě strany, která OKD umožní zůstat konkurenceschopnou společností,“ uvedl Síbrt.

O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odbory s vedením OKD od loňského srpna. Její platnost byla prodloužena ze tří na pět let, má platit pro roky 2014 až 2018. Původně se jednalo o smlouvě na roky 2013 až 2017, letos na jaře však vyjednávání uvázla na úsporných opatřeních, která začala firma zavádět kvůli špatným hospodářským výsledkům.

Odbory byly v pohotovosti už loni

Stávková pohotovost byla v OKD i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy. Odboráři chtěli vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o stávce přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o tři procenta.

Nynějším vyhlášením stávkové pohotovosti pokračuje neklidná situace kolem OKD, která se vyhrotila kvůli záměru mateřské společnosti NWR, v níž má významný podíl miliardář Zdeněk Bakala, uzavřít ztrátový důl Paskov. Ten zaměstnává 2,5 tisíce lidí, zejména horníků, a ti se teď bojí o práci.

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl právě Zdeněk Bakala. Firma zaměstnává téměř 13 tisíc lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah