OKD půjčit miliardu nepotřebuje, na výplaty bude, reaguje Babiš na Mládka | E15.cz

OKD půjčit miliardu nepotřebuje, na výplaty bude, reaguje Babiš na Mládka

OKD půjčit miliardu nepotřebuje, na výplaty bude, reaguje Babiš na Mládka
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Společnost OKD zřejmě nepotřebuje půjčit miliardu korun, jak požaduje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). OKD by podle něj v srpnu již měla mít kladné cash flow, v červenci by proto neměl být problém s výplatami.

Babiš OKD v úterý navštívil. Obdržel tam výhled cash-flow, který podle něj říká, že koncem srpna má mít společnost 122 milionů korun. „Požádáme, aby nám to dali na papíře a budeme analyzovat, jestli vůbec můžeme peníze půjčit a jestli o ně nepřijdeme,“ uvedl.

Mládek navrhl půjčit OKD miliardu korun. Firma podle něj potřebuje 400 milionů korun na provozní kapitál, 280 milionů korun na těžbu do konce roku a 320 milionů rezervu na mimořádné události.

Uhlí se odráží ode dna, za poslední měsíce zdražilo o polovinu

Koalice se na tom ale dnes neshodla. Podle Mládka je nicméně na stole dohoda, že půjčka by měla být od státního podniku Prisko. Dál se bude debatovat o sumě a struktuře půjčky. Vláda má vůli rozhodnout do konce června.

Babiš o půjčce OKD hovořil již v úterý po jednání s vedením OKD a zaměstnanci v Dole Darkov v Karviné. Podle něj by zadlužená firma do konce srpna mohla potřebovat na provozní financování až 400 milionů korun. Podle Babiše musí být půjčka zajištěná a vratná. To je podle Mládka do určité míry možné.

OKD je od počátku května v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala sama společnost. Uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům více než 17 miliard korun a své závazky není schopna splácet, přičemž její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!