OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě pro letošní i příští rok | E15.cz

OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě pro letošní i příští rok

ropa
ropa
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prudce snížila odhad růstu celosvětové poptávky po ropě pro letošní rok. Zdůvodnila to zpomalením ekonomického růstu ve velkých průmyslových zemích a nižším než očekávaným zájmem o benzin v hlavní letní automobilové sezoně v USA. Slabší vývoj OPEC očekává i v příštím roce kvůli rostoucím obavám o stav globální ekonomiky.

V letošním roce má poptávka po ropě podle nového odhadu činit 87,99 milionu barelů za den (b/d), což je o 150 tisíc barelů za den méně, než čekal OPEC v předchozím odhadu. Pro příští rok kartel snížil odhad poptávky o 40 tisíc barelů na 89,26 milionu barelů za den.

„Nejistoty na trhu s ropou se zvyšují a ve stejnou dobu oživení globální ekonomiky ztrácí dynamiku a je stále méně patrné,“ uvádí se v dnešním prohlášení. „V posledních měsících bylo zpomalení ekonomického růstu patrné v téměř všech velkých ekonomikách,“ dodává dokument.

Ceny ropy na trhu se v posledních týdnech pohybují jako na houpačce. Investoři a ekonomové se stále více obávají, že globální ekonomika míří zpátky do recese, což bude mít dopad na poptávku. Na druhé straně je zde nejistota ohledně dodávek z Libye, kde stále trvá občanská válka, napsala agentura AP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah