Ostravský ArcelorMittal zakáže kouření, zaměstnancům nabízí odvykací kúru

Zaměstnaci hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava

Zaměstnaci hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava Zdroj: ctk

Snaha pečovat o zdraví zaměstnanců přivedla šéfy hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava k neobvyklému rozhodnutí: za rok v celém podniku zakážou kouření. Příznivci cigaret si ale nemusí zoufat. Firma jim zaplatí odvykací program, aby se do září příštího roku svého zlozvyku mohli zbavit.

V podniku podle odhadů managementu pracuje kolem 30 procent kuřáků. V budoucnu nebudou mít možnost zakouřit si v pracovní době ani z elektronické cigarety.

„Zdravotní následky kouření bývají často fatální, proto chceme našim zaměstnancům pomoci zbavit se tohoto zlozvyku, a do roka se staneme nekuřáckou společností,“ uvedl generální ředitel hutí Tapas Rádžerkar.

Firma nabízí zaměstnancům odvykací kúru. Náklady na ni činí 8120 korun, přičemž 2500 korun by si musel zaplatit sám pracovník. Pokud by však po roce spirometrické vyšetření prokázalo, že je nekuřák, dostal by tuto částku od zaměstnavatele zpět.

Kúra zatím moc lidí nepřitáhla

„Součástí odvykací kúry je vstupní lékařské vyšetření, dvě kontrolní vyšetření, RTG plic, pulzní oxymetrie, spirometrie a šest balení přípravku, který je podle odborníků v současnosti nejefektivnějším na trhu v eliminaci abstinenčních příznaků,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková. Huť nabízela svým zaměstnancům odvykací kúru už dříve. Dosud ji absolvovalo 42 pracovníků.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes 7500 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli. Zhruba polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.