Pars nova opraví stovky motorů pro lokomotivy Českých drah | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Pars nova opraví stovky motorů pro lokomotivy Českých drah

ČTK

Zakázku za více než 140 milionů korun na opravu několika stovek trakčních motorů pro elektrické lokomotivy Českých drah získala šumperská společnost Pars nova. Podnik Pars nova, který se specializuje na opravy a modernizaci kolejových vozidel, je od roku 2008 součástí skupiny Škoda Transportation.

"Těší nás, že jsme získali jednu z historicky největších smluv na opravu trakčních motorů pro elektrické lokomotivy našeho národního dopravce. Celkově opravíme během následujících tří let zhruba 300 trakčních motorů pro řady elektrických lokomotiv 162, 163, 362 a 363," uvedl generální ředitel a člen představenstva Pars nova Aleš Měrka.

Firma Pars nova se v Šumpersku specializuje na modernizaci, opravy i výrobu kolejových vozidel. Firma v předchozích letech například dodala více než 200 motorových jednotek Regionova či modernizovala lokomotivy, vagóny a osobní vozy.

Tržby EPH se loni vyšplhaly na téměř 180 miliard, provozní zisk mírně klesl

Šumperské opravny nyní zaměstnávají 650 lidí. "Díky novým zakázkám, které společnost získala převážně na opravy elektrických lokomotiv, stále nabíráme zaměstnance hlavně v profesích elektromechanik, lakýrník, mechanik opravář a zámečník," podotkla personální ředitelka Pars nova Lucie Novotná.

Společnosti Pars nova v roce 2017 klesly tržby za prodej výrobků a služeb o 1,68 miliardy korun na 840,3 milionu korun. V roce 2016 měla tržby 2,523 miliardy. Firmě předloni zároveň klesl zisk meziročně o 222 milionů korun na 46,5 milionu korun. "Hospodářské výsledky v roce 2017 byly ovlivněny změnou portfolia získaných zakázek, kdy v roce 2016 byly ukončeny významné modernizační zakázky," stojí ve výroční zprávě společnosti. Výsledky loňského hospodaření zatím nebyly zveřejněny.

Šumperskému podniku v roce 2017 klesly hlavně tržby za opravu a modernizaci osobních vagonů, a to z 2,026 miliardy korun v roce 2016 na 241 milionů korun. Na opravy pantografových jednotek v roce 2017 připadly tržby 237 milionů korun, které byly meziročně vyšší zhruba o 56 milionů.

PPF zveřejnila cenu prodaného podílu v plzeňské Škodě. Korecký musel sáhnout hluboko do kapsy

Tržby za opravy elektrických lokomotiv se v roce 2017 zvýšily z 95 milionů korun na bezmála 151 milionů korun a tržby za opravy motorových vozů klesly na 74 milionů korun ze 118 milionů korun v roce 2016.

Skupina Škoda Transportation je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy. Stoprocentním majitelem Škody Transportation je skupina PPF Petra Kellnera.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!