Plastikář Bochenek udělal další zářez v autoprůmyslu. Koupil lanškrounský Forez

Rudolf Bochenek, majitel skupiny BR Group

Rudolf Bochenek, majitel skupiny BR Group Zdroj: profimedia.cz

Výrobní závod společnosti Forez
2
Fotogalerie

BR Group ostravského podnikatele Rudolfa Bochenka pokračuje v rychlém akvizičním tempu. Po nákupu plastikářských společností IPG Plasty v roce 2020 a Montix v roce 2021 letos rozšiřuje svou skupinu výrobních firem o další, zatím největší společnost, lisovnu plastů a kovů Forez z Lanškrouna. Výši transakce firmy nekomentovaly.

Díky akvizici Forezu se zhruba 350 zaměstnanci bude skupina BR Group zaměstnávat v Česku zhruba 2700 pracovníků. Další pracují v zahraničí. 

„Pro nákup Forezu jsme se rozhodli z toho důvodu, že je to zavedená firma působící v našem oboru. Po její integraci se staneme významným hráčem v lisování plastů a kovů a silným partnerem pro naše zákazníky,“ uvedl  majitel BR Group Rudolf Bochenek, který v souvislosti s akvizicí představil plán pro rok 2030. 

„Jak rozvojem stávajících firem a rozšiřováním trhů, tak dalšími akvizicemi do konce desetiletí cílíme na obrat deset miliard korun,“ řekl. Loni přitom obrat činil čtyři miliardy korun.

Majitelé společnosti Forez se rozhodli prodat firmu kvůli překotným změnám v automobilovém průmyslu, zejména v elektromobilitě. Tyto nové trendy si podle nich vyžádají četné slučování dodavatelských firem do větších celků. „Jelikož jsme nechtěli budovat větší skupinu, rozhodli jsme se firmu za současné situace prodat,“ sdělil jeden ze čtyř spolumajitelů Martin Pecháček. Doplnil také, že součástí transakce není zahraniční závod Forezu v Bulharsku, který budou původní majitelé firmy nadále provozovat. 

Kapacita lisoven kovů v BR Group podle výkonného ředitele BR Group Petra Mitury vzroste díky akvizici zhruba na dvojnásobek. Firma Forez má také zkušenosti s využíváním obnovitelných zdrojů energie, její know-how chce BR Group využít i v dalších firmách skupiny. 

Skupina BR podniká v průmyslovém textilu, strojírenství a v lisování plastových a kovových dílů. Patří do ní jedenáct firem, například výrobce lan Lanex. Loni se provozní zisk (EBITDA) skupiny vyšplhal na 280 milionů korun, meziročně byl o 40 milionů vyšší. Forez loni při obratu přibližně 600 milionů korun vykázal zhruba nulový čistý zisk.

Škoda Auto chce prodávat už jen elektromobily! Jaké změny se chystají?

Video placeholde
• Videohub