Počet osobních aut v Česku poprvé překonal pětimilionovou hranici

Továrna na osobní automobily Škoda

Továrna na osobní automobily Škoda Zdroj: Jiri Kotatko, Mlada fronta E15

Počet registrovaných osobních aut v Česku se během první poloviny roku zvýšil o 167 tisíc na 5,06 milionu. Poprvé tak překročil pětimilionovou hranici. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Průměrný věk osobních aut na českých silnicích se zvýšil proti konci roku 2014 o čtvrt roku na 14,73 roku. Na stárnutí má vliv počet vyřazovaných aut z provozu i dovoz přestárlých ojetin ze zahraničí.

„Vysoký průměrný věk osobních automobilů registrovaných v ČR a podíl vozidel ve věku nad deset let, kterých je 66 procent, svědčí o dlouhodobě nedostatečné obměně vozového parku,“ uvedl ředitel sdružení Antonín Šípek. Nejvíce je v registru zastoupená značka Škoda s více než 1,73 milionu aut. Škoda má podíl na tuzemském vozovém parku 34,2 procenta. V červenci zaznamenala rekordní měsíční tuzemský prodej 7142 nových vozů, což je o 1634 aut víc než loni.

Za Škodou v počtu registrovaných aut následuje Volkswagen se 400 tisíc vozy a Ford s 388 tisíci aut. Na dalších místech jsou značky Renault, Peugeot, Opel, Citroën, Fiat, Hyundai a Audi. Prvních 15 značek s nejvyšším počtem registrací tvoří 87 procent vozového parku osobních automobilů v ČR.

Skoro tři čtvrtě milionu užitkových vozů

Počet registrovaných užitkových vozidel se zvýšil o 15500 aut na 708 tisíc vozů. Převážnou část nárůstu zaznamenala kategorie lehkých užitkových aut do 3,5 tuny. Mezi užitkovými vozy je nejvíce zastoupená značka Ford před Škodou a VW.

Průměrný věk autobusů se v průběhu prvního pololetí mírně snížil na 14,54 roku. Polovina vozidel je starších deseti let. Počet registrovaných autobusů se snížil o 152 vozidel na 19737 vozů. Celkový počet registrovaných motocyklů se zvýšil o 43.200 na 1,049 milionu v průměrném věku 32,8 roku. Nejvíce registrovanou značkou je Jawa, následuje ČZ a Honda. Na dalších místech jsou Yamaha a Simson. Ve věku nad deset let je více než 80 procent motocyklů.

Automobilky živí iluzi růstu, kupují na sebe a čarují se slevami